Tusk odaszólhatna bizalmasan: Viktor, ideje visszavonulni!

Miért hallgat a lengyel kormány a demokrácia magyarországi megcsúfolását látva? – ezt kérdezte sajtókonferenciáján számos lengyel politikus és több emberjogi szervezet.

A szejm igazságügyi és emberi jogi bizottságának elnöke, Ryszard Kalisz baloldali (SLD) képviselő azt mondta: az tény, hogy a magyar Fidesz és a lengyel kormányzó párt, a Polgári Platform ugyanazon pártcsaládhoz tartoznak, de ez nem elegendő ok arra, hogy a lengyel kormány elnézően szemlélje a magyarországi történéseket.

A politikus alkotmányos államcsínynek mondta mindazt, ami Magyarországon történik, s értetlenkedett amiatt, hogy sem a külügyminiszter, sem a kormány nem tesz lépést ez ügyben. Kalisz egyébként interpellációt is intézett Donald Tusk miniszterelnökhöz, amelyben szintén felveti ezt a kérdést.

A lengyel szocialisták elnöke, Leszek Miller volt miniszterelnök is nyilatkozatban foglalt állást az ügyben. Az SLD támogatja az MSZP-t és a magyar demokratikus erőket, amelyek szembeszegülnek a tekintélyuralmi tendenciáknak és csoportosulásoknak. Az SLD szerint a Fidesz-kormány felháborító módon megerőszakolja a demokrácia elveit és szabályait.

Lengyel vélemények szerint Magyarországot jelenlegi kormánya tekintélyuralmi nem-demokratikus rendszerré formálta az elmúlt másfél évben. A szombati sajtóértekezleten több civil szervezet is kifejezte aggodalmát. Adam Bodnar, a lengyel Helsinki Emberjogi Alapítvány alelnöke azt mondta, hogy Orbán valósággal szétszerelte a demokratikus viszonyokat. Példának hozta fel az alkotmánybíróság szerepének csökkentését, a bírósági rendszer átalakítását, valamint az MNB és a PSZÁF várható egyesítését. „Magyarország többé nem demokratikus jogállam az Európai Unió kritériumai szerint" – szögezte le. Bodnar felszólította a lengyel külügyminisztériumot, hogy foglaljon állást ebben az ügyben.

Dominika Bychawska-Siniarska a lengyel Sajtószabadság Megfigyelő Központ nevében szólva kiemelte, hogy a hatalom nemrég megvonta a működési lehetőséget az egyetlen (kormánytól) független rádiótól is.

Megszólalt az ügyben a liberális Gazeta Wyborcza is. A lap tapasztalt Magyarország-szakértője a 12 évvel ezelőtti tapasztalatokra hivatkozik, amikor az EU gyakorlatilag bojkottálta Ausztriát, mert a kormányba engedték Haider szélsőjobboldali pártját. Jacek Pawlicki szerint a bojkott eredménytelen volt, s ezért az EU-nak vissza kellett vonulnia. Úgy véli, hogy a külső nyomás hatására Orbán fellépése csak merevebb lesz.

Olyan megoldást kellene találni, hogy az EU és a magyar kormányfő is megőrizhesse az arcát. A szerző ismerve Orbán és Tusk viszonyát, azt tanácsolja a lengyel diplomáciának és a lengyel kormányfőnek, hogy látványos fellépések helyett próbálkozzanak meg inkább a kulisszák mögötti diplomáciával. Tusk például a hozzá hasonlóan futballmániás Orbánhoz fordulhatna: Viktor, ideje lenne visszavonulni!

Lengyel, magyar - két jó barát, együtt harcol, s issza borát. Orbán kezében a kard, Tusk mellett a hordónyi bor - és az elnökséget is átvette
Hungarian Prime Minister Viktor Orban (L) and Poland's Prime Minister Donald Tusk smile at the end of a handing over ceremony at the Prime Minister's Chancellery in Warsaw July1, 2011. Poland takes over the European Union's rotating presidency for the first time on Friday and it has made reviving economic growth a priority as the 27-nation bloc battles the sovereign debt crisis in Greece and elsewhere. REUTERS/Peter Andrews (POLAND - Tags: POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.