Bagdadban tüntettek a biztonsági szerződés ellen
A hétfőn született megállapodás arról rendelkezik, hogy az amerikai csapatok 2011 végéig maradhatnak Irakban. Szadr szerint az iraki kormány a szerződés aláírásával behódolt az amerikai érdekeknek.
"Nem, nem az amerikai megállapodásra!", "Nem, nem a megalázó megállapodásra!" - kántálták a tüntetők. Egy szónok felolvasta az imát, amit Szadr fogalmazott meg. "Tudnia kell a kormánynak, hogy a nép az, amely segíti a jó és a rossz időkben is. Ha kidobja a megszállókat, az egész iraki nép mellette fog állni" - hangzott el az üzenetben, az Egyesült Államokra utalva.
A tüntetők George Bush amerikai elnököt ábrázoló bábut állítottak a Szaddám-szobor helyén álló szobor mellett egy talapzatra. Táblát akasztottak a figura nyakába, rajta "A szerződés szégyen és megaláztatás" felirattal.
Núri al-Máliki, a szintén síita iraki kormányfő szerint ez az egyezmény a legjobb eszköz az iraki szuverenitás helyreállításához. Szabályozza és korlátok közé szorítja az amerikai katonaság működését - mondta csütörtökön a parlamentben. A biztonsági megállapodás szerint az amerikai haderő "nem tartóztathat le csak úgy akárkit iraki elfogatóparancs nélkül, miközben jelenleg ezt megteheti, börtönöket tart fenn az iraki kormány megkérdezése nélkül" - hangsúlyozta.
A parlament hétfőn szavaz a szerződésről. A kormány már jóváhagyta, így valószínűleg elfogadja a 225 tagú törvényhozás is, ahol a kormánypártoké a többség. Megfigyelők szerint azonban Máliki pártja, az Iszlám Dava Párt és annak legnagyobb koalíciós partnere, az Iraki Iszlám Forradalom Legfelsőbb Tanácsa (SCIRI) számára a siker mellett legalább annyira fontos az is, mekkora többséggel szavazzák meg a megállapodást. Alááshatja ugyanis a szerződés legitimációját, ha szoros eredmény születik a szavazáson.