Tüntetőkkel csaptak össze ENSZ-békefenntartók Haitin
ENSZ-békefenntartók csaptak össze Haitin a volt kormányfő, Jean-Bertrand Aristide támogatóival a fővárosban, Port-au-Prince-ben. Aristide-ot pénzmosással, korrupcióval és drogkereskedelemmel vádolják, de támogatói szerint a vizsgálatoknak politikai hátterük volt. Aristide-et a szegények bajnokaként látják az országban, és még most is népszerű Haitin. Őt választották meg Haiti első elnökének 200 év függetlenség után, de 2004-es felkelés után kiszorult a hatalomból. Hét évet élt száműzetésben Dél-Afrikában mielőtt 2011-ben visszatért volna az országba.
Hívek tucatjai barikádokat állítottak fel Aristide otthona előtt, mert attól tartanak, hogy letartóztatják volt kormányfőt. Az ENSz csapatok füstgránátokat vetettek be, hogy eloszlassák a tömeget, akik korábban egy ENSz felszereléseket szállító kocsit megtámadtak - írja a BBC.
Szerdán a bíróság elfogatóparancsot adott ki ellene, miután nem jelent meg a bíróság előtt és így nem reagált a vádakra. Ügyvédje szerint Aristide azért nem ment el a tárgyalásra, mert nem kapott idézést.
A nagyjából 150 fős tüntető tömeg égő autógumikkal torlaszolta el a politikus házához vezető utat még csütörtökön, így próbálva megakadályozni letartóztatását. Néhány tüntető kövekkel kezdte dobálni az ENSZ tisztviselőit.
Az ENSz békefenntartót telepítettek a felkelés után az országba, közülük még több mint 10 ezren maradtak. Az ENSZ-missziót sokan bírálták, többek között azért is, mert túlzott erőt alkalmaznak.