Tüntetők szállták meg Madrid főterét

Diplomájuk nem ér semmit, évek óta nem találnak munkát és még mindig szüleik tartják el őket. A madridi fiatalok megelégelték a politikusok tehetetlenségét, és elfoglalták a spanyol főváros legfontosabb terét, a Puerta del Solt. Nem erőszakosak, ahogy ők mondják: csak üldögélnek. A megmozdulás jól szervezett, szóvivőt is választottak és jogász segíti őket.

Ellepték a madridi főteret, a Puerta del Solt a tüntetők. Kis sátrakban táboroznak már napok óta. A rendőrség olykor kiüríti a teret, elviszi a tüntetők egy részét, de reggelre még többen lesznek. A közösségi médián keresztül szervezkednek, többségükben fiatalok, de már nyugdíjasok és középkorúak is csatlakoztak hozzájuk. Közös vonásuk, hogy elegük van a felülről irányított demokráciából. Egyesek szerint „az arab tavasz” ezzel megérkezett Dél-Európába, a helyzetüket kilátástalannak látó emberek itt is aktivizálták magukat.  A hangulat pattanásig feszült: a szombati tüntetést betiltották, mondván, hogy zavarná a vasárnapi tartományi választások előtt meghirdetett kampánycsendet.  A térfoglalók azonban visszaüzentek: ők nem mozdulnak. Nem szerveznek tüntetést, csak csendben üldögélnek majd együtt. Ezt senki sem tilthatja meg.

Feladták a leckét ezzel a spanyol rendőrségnek és a politikai pártoknak is. Alfredo Perez Rubalcaba , a kormányzó szocialista párt (PSOE) belügyminiszterere (és sokak szerint a távozásra készülő Zapatero kormányfő utódja) péntek délután közölte, hogy lemondja összes kampányfellépését, mert a belügyminisztériumból kívánja figyelemmel követni az eseményeket. Az ellenzéki konzervatív Néppárt vezére, Mariano Rajoy - aki korábban szintén belügyminiszter volt - a törvények betartatását (vagyis adott esetben a kemény fellépést) követeli a rendőrségtől. Ám nem tudni, hogy a választások előtt a vízágyúzást, a tüntetők ellen erőszakos fellépést meg merik-e kockáztatni.

A hétfőn kezdődött demonstrációhoz egyre többen csatlakoznak, most már Madrid mellett Barcelonában, Bilbaóban és más spanyol nagyárosokban is. A résztvevők, aki „felháborodott, dühös csapatnak” nevezik magukat,  arról beszélnek, hogy elegük lett: évek óta nincs rendes munkájuk, a szüleik tartják el őket, vagy néhány hónapos szerződésekkel tengődnek. Az egyetemi diploma semmit sem ér, van olyan, aki tanári képesítéssel jobb híján az anyósa vidéki gyümölcsösét felügyeli, hogy ne érezze: a családja nyakán él. Ha nincs munka, nem tudnak különköltözni, családot alapítani, gyerekeket tervezni.

Kattya Cascante spanyol politológus lapunknak azt mondta: várható volt, hogy a frusztráció, az elégedetlenség egyszer csak kitör az emberekből. A 20 százalék - ám a fiatalok körében 40 százalék - fölötti munkanélküliség, a stagnáló gazdaság mellett egyre többen érzik úgy, hogy  az euró egyfajta kényszerzubbony: Madrid nem nagyon tud saját gazdaságpolitikát vinni, így végsősoron teljesen mindegy, hogy kire adják a szavazatukat.

Apropót adtak a tiltakozásra a vasárnapi tartományi választások. A választók szemében felért egy arcul csapással, hogy mind a szocialisták, mind a konzervatívok  több helyen is olyan politikusokat indítanak, akik ellen korrupció miatt vádat emeltek, vagy épp el is ítélték őket. A pártok között nincs érdemi vita, legfeljebb személyeskedések, vagy a problémák elkendőzése. A spanyol politika elszokott tőle, hogy kikérje a társadalom véleményét, eltávolodott a néptől - állítják sokan.

Nagy kérdés, hogy van-e hely egy új pártnak a spanyol politikai palettán? A hétfő óta tartó tiltakozásról Május 15-ének elneveztett mozgalom például meglepően jól szervezett. Cascante szerint a háttérben fiatal politológusok, egyetemi hallgatók állnak, akik semmit sem bíznak a véletlenre. Megszervezték például a sátrak takarítását, a tér rendbentartását, választottak szóvivőt, és a rendőrséggel folytatott huzavonában tapasztalt jogászok látják el őket tanácsokkal.  Nem rendszerellenesek, csak másfajta politikát követelnek. Ezt képviseli a Valódi Demokráciát Most nevű mozgalom is, amely már  bontogatja a szárnyait, de egyre határozottabban jönnek felfelé  a spanyol zöldek is.

A tiltakozási hullám némiképp elterelte a figyelmet magukról a választásokról: pedig négy tartomány híján az egész országban új parlamentet (és kormányokat) választanak. A konzervatív Néppárt már eddig is fölényben volt, de az előrejelzések szerint a PSOE most még egy tartományt, Kasztílía La Manchát is elveszíthet. Az eredmények jelzik majd, hogy a jövő év általános választások előtt mennyire fordul a közhangulat az esélyesnek tekintett, ellenzéki Néppárt felé.

A tüntetők békések és jól szervezettek a Puerta del Sol-on
Demonstrators camp out at Madrid's famous landmark Puerta del Sol, May 20, 2011, during a protest against politicians, bankers and authorities' handling of the economic crisis. The demonstrations began on May 15, when thousands of people gathered in several cities in Spain to demand what they called "real democracy" and protesters have vowed to occupy central squares in several Spanish cities until the May 22 local elections. REUTERS/Andrea Comas (SPAIN - Tags: POLITICS CIVIL UNREST BUSINESS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.