Tüntetők miatt evakuálnak egy kormányhivatalt

Kiürítik a belföldi nyomozó hatóság (DSI) épületét Bangkokban, miután a kormányhivatalt körbevette körülbelül kétezer tüntető szerdán.

Kiürítik a belföldi nyomozó hatóság (DSI) épületét Bangkokban, miután a kormányhivatalt körbevette körülbelül kétezer kormányellenes tüntető. A tiltakozók számára a DSI kiemelt célpont, azzal vádolják ugyanis a hatóságot, hogy alaptalanul vizsgálatokat folytatnak a kormány ellenfelei ellen.

A kormányellenes tüntetők a munkaügyi minisztériumot is körbevették szerdán
Anti-government protesters wave Thai national flags as they march toward the Labour Ministry in Bangkok November 27, 2013. Thousands of Thai demonstrators massed outside four ministries, a major government office complex and 19 provincial halls on Wednesday in an effort to cripple the administration and oust Prime Minister Yingluck Shinawatra. REUTERS/Athit Perawongmetha (THAILAND - Tags: POLITICS CIVIL UNREST TPX IMAGES OF THE DAY)

A Reuters tudósítása szerint szerdán a tüntetők négy - a kereskedelmi, munka-, energia- és egészségügyi - minisztérium épületét, illetve 19 vidéki kormányzati épületet is körülvettek. A vidéki helyszínek nagy része délen van, ahol hagyományosan az ellenzéki Demokrata Párt hívei élnek, azonban tüntetnek négy északi és északkeleti városban is, ahol inkább a jelenlegi kormány örvend népszerűségnek. A Demokrata Párt politikusa, Szuthep Thaugszuban volt miniszterelnök-helyettes vezetésével a demonstrálók az elmúlt napokban már több minisztérium épületébe is betörtek. A tiltakozók ezzel azt akarják elérni, hogy minden kormányhivatalt zárjanak be, és így megbukjon a 2011-ben megválasztott Jinglak Sinavatra miniszterelnök kormánya, amelyet szerintük valójában Jinglak bátyja, a börtön elől 2008-ban külföldre menekült Thakszin Sinavatra korábbi kormányfő irányít.

A miniszterelnök kedden közölte, hogy nem folyamodnak erőszakhoz a tüntetőkkel szemben, de az elfoglalt épületek elhagyására szólította fel őket. Thakszint a hadsereg 2006-ban puccsal távolította el a miniszterelnöki székből, azóta Thaiföld élesen megosztott. 2007-ben, amikor a hadsereg már engedélyezte a választásokat, Thakszin utódpártja győzött. A politikust 2008-ban korrupció miatt két év börtönre ítélték, ami elől külföldre menekült. Az ellenzéki tüntetők, a sárgaingesek azonban megszállták Bangkokot, és végül sikerült megdönteniük kormányt, majd Abhiszit Veddzsadzsiva, a Demokrata Párt vezetője került hatalomra. A mostani tüntetéssorozathoz hasonlóra legutóbb 2010-ben volt példa, amikor Thakszin támogatói, a vörösingesek megbénították Bangkok egyes részeit, és körülbelül kilencven, főleg civil tüntető meghalt a két hónapig tartó akcióban. (A DSI Szuthep Thaugszubant és Abhiszit Veddzsadzsivát gyilkossággal vádolta meg, a hatóság ugyanis azt állítja, ők a felelősek a tüntetők haláláért.) 2011-ben Thakszin támogatóinak szavazataival került a kormányra Jinglak és pártja.

Egy ideig szó sem volt arról, hogy Thakszin visszatér, a parlament azonban nemrég elővette az amnesztia kérdését. Az indítvány - amely lehetővé tenné, hogy Thakszin visszatérhessen, és ne kelljen letöltenie a büntetését - az alsóházon átment, a szenátus viszont nem szavazta meg. Az ellenzéki Demokrata Párt ezen a bukáson vérszemet kapva a hónap közepén polgári engedetlenséget és sztrájkot hirdetett meg. Thakszin ellenfelei ugyan jóval kevesebben vannak, viszont sokkal befolyásosabbak, mint a volt miniszterelnök főleg vidéki hívei.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.