Tüntetéssel tesztelik a szír kormányt
Az ENSZ BT új határozattervezete szerint a jövő hét elején 20 – 30 megfigyelőt küldenek Szíriába, akik a béketerv végrehajtását fogják ellenőrizni. A tervezetet az Egyesült Államok készítette, valószínűleg pénteken fogják megszavazni. A megfigyelőcsapat tervét még Oroszország és Kína is támogatta.
A határozatban az ENSZ ismét felszólítja mind a szír kormányt, mind az ellenzéket, hogy tegyenek eleget a béketervnek. Ha ezt nem teszik meg, akkor az ENSZ további lépéseket tesz, habár az újabb tervezetből sem derül ki, hogy ez pontosan mit takar. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter tegnap azt mondta, hogy a tűzszünet nagyon fontos, de ez csak az első lépés. A béketervben ugyan nem szerepelt, de Clinton kijelentette azt is, hogy Aszadnak mennie kell. A külügyminiszter szerint az USA támogatja a megfigyelők küldését, de arra szükség van, hogy a csapat szabadon mozoghasson az országban, ne akadályozzák őket a kommunikációban, és mindkét fél garantálja biztonságukat.
A megfigyelők elsősorban azt fogják ellenőrizni, hogy mindenki betartja-e a tűzszünetet, és hogy a kormány kivonja-e katonáit a lakott területekről. A tűzszünet első napja nagyobb incidens nélkül zajlott, habár mind a kormány, mind az aktivisták állítják, hogy történtek gyilkosságok. Péntek reggel állítólag a török határ mentén voltak rövidebb összecsapások, de azóta ott is csend van. A BBC tudósítója szerint is észrevehetően csökkent az erőszak.
Csütörtökön több városban kormányellenes tüntetéseket tartottak, és az ellenzék – mint minden pénteken - felszólította az embereket, hogy ima után vonuljanak az utcára. Ugyan a tüntetéshez való jog a béketervben is szerepel, a szír kormány továbbra is rossz szemmel nézi az ilyen gyülekezést. A mai tüntetésekkel tesztelni akarják a rezsimet, de egyelőre nem lehet megjósolni, hogy mi lesz a kormány reakciója. A londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja azonban azt jelentette, hogy a kormányerők a tüntetők közé lőttek Hamában.