Tüntetések Oroszországban a Harag napján

Hatvan személy őrizetbe vételével zárult a "Harag napja" ellenzéki tüntetés Moszkvában. Az orosz főváros mellett további félszáz városban rendeztek hasonló rendezvényt alternatív baloldali tömörülések.

A Szolidaritás ellenzéki szövetséggel - és helyenként az Orosz Kommunista Párt (KPRF) vagy a Kremlhez általában lojális, kvázi-ellenzéki Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Orosz Liberális Demokrata Párt (LDPR) részvételével - rendezett megmozdulások összességében azonban keveseket mozgattak meg a Vlagyimir Putyin és kormánya lemondását követelő tiltakozás, és még a gazdasági válság közepette is.

Moszkvában mintegy kétszáz tüntető gyűlt össze a Puskin téren - számukat meghaladó rendfenntartó és újságíró jelenlétében -, ahol Baloldali Front szervezet vezetőjét, Szergej Udalcovot vették őrizetbe a rendőrök, több tucat tüntetővel együtt. (A hatóságok nem adtak ki engedélyt erre a helyszínre, helyette egy kevésbé szem előtt lévő teret javasoltak, ahol kisebb érdeklődés mellett szintén lezajlott egy tüntetés.)

Igaz, a hatóságok országszerte meg is nehezítették a megmozdulásokat: Novoszibirszkben közúti ellenőrzés során vettek őrizetbe néhány aktivistát, Arhangelszkben az egyik szervezőt fogták le azzal a gyanúval, hogy mobiltelefont lopott, Kalinyingrádban pedig nem járultak hozzá a hatóságok a központi téren tartandó tüntetéshez. Ezzel együtt mégis a legnyugatabbra fekvő orosz városban került sor a kormányzó, Georgij Boosz lemondását követelő legnagyobb akcióra, miután egy flash-mob keretében a hatóságok szerint is csaknem háromezer fő jelent meg a város piacterén, kezében mandarint a magasba tartva, "No Boos" feliratú jelvényekkel. Tavaly ősszel Kalinyingrád volt a helyszíne az elmúlt tíz év legnagyobb tüntetésének is, amelyen tízezer ember követelte az Egységes Oroszország pártot (JeR) vezető Putyin kormányfő távozását.

A félszáz tüntetés ellenére azonban úgy tűnik, nincs egységes elégedetlenségi hullám, amelyet a Kremllel szembeni erők érdemben meglovagolhatnának. A megmozdulások egy-egy konkrét gazdasági intézkedés vagy helyi érdekű probléma köré szerveződnek: a Távol-Keleten a népszerű használt japán autókat használók tiltakoznak a jobbkormányos autók forgalomba helyezésének megnehezítése vagy az importvám növelése ellen, Irkutszkban a Bajkál-tó tisztaságát veszélyeztető cellulózgyár újraindítása, Szaranszkban a kommunális költségek növelése ellen. Az általános követelések - mint a korrupció, a rendőrségi túlkapások vagy a szabad választások biztosítása - megjelennek ugyan a felszólaló ellenzékiek beszédeiben, de kevésbé mobilizálják a lakosságot.

Ez azonban nem jelenti, hogy a monopolhelyzetbe került JeR vagy Putyin népszerűsége ne csökkent volna, bár a visszaesés viszonylagos: a parlament kétharmadát uraló párt a nyolc régiót érintő márciusi helyhatósági választásokon kisebb győzelmet aratott, mint az őszi választásokon, négyben nem szerezte meg a szavazatok felét.

A gazdasági válság még nem múlt el, bár a tavalyi hét százalékos visszaesés után idén már szerény növekedés várható az olajár emelkedése miatt. Az év eleje óta azonban - a rubel euróhoz viszonyított jelentős erősödése mellett - tovább nőtt az infláció és a munkanélküliség, amely két év alatt csaknem megduplázódva tíz százalék közelébe ért, ráadásul szakértők szerint csaknem ugyanennyien vannak azok - főleg vidéki kistelepüléseken - akik már ki is estek a munkaerőpiaci nyilvántartásból.

A moszkvai tiltakozók Luzskov távozását követelik
Moszkva, 2010. március 20. Jurij Luzskov moszkvai polgámester képét mutatja fel egy tüntető Moszkvában 2010. március 20-án, amikor a most harmadszor meghirdetett harag napja alkalmából Oroszországban több ezeren tiltakoznak a kormány gazdaságpolitikája ellen és követelnek nagyobb szabadságot. A moszkvai tiltakozók Luzskov távozását is követelték. (MTI/AP/Ivan Szekretarev)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.