Tunéziaiak rohanják le Olaszországot
Mintegy ezer új tunéziai illegális bevándorló érkezett vasárnap hajnalban az olaszországi Lampedusa szigetének partjaihoz - közölte az olasz parti őrség. Antonio Morana, a lampedusai kikötő parancsnoka elmondta, hogy 977-en érkeztek éjfél óta a területre, és még két vízi jármű tart a kis sziget felé. Elmondta, hogy nagyon súlyos a helyzet. A hajók folyamatosan, szünet nélkül érkeznek. A tenger nyugodt és jó az idő, ami kedvező feltételeket teremt a tunéziai illegális bevándorlók átkeléséhez.
A TAP tunéziai hírügynökség arról számolt be, hogy a tunéziai Zarzisz közelében a nyílt tengeren szombaton 12 ember szenvedett hajótörést, egy meghalt, egy pedig eltűnt. Az olasz kormány európai uniós szomszédaitól segítséget kért a helyzet kezelésére és szombaton humanitárius válsághelyzetet hirdetett a tunéziai bevándorlók rohama miatt. A válsághelyzet lehetővé teszi a polgári védelemnek, s a
rendkívüli kormánybiztossá előlépett lampedusai polgármesternek, Dino De Rubeisnek, hogy operatív intézkedéseket hozzanak a bevándorlók áradatának megfelelő kezelése érdekében.
Franco Frattini olasz külügyminiszter Corriere della Sera című lap az olasz lapnak azt nyilatkozta, hogy ezek a lépések nem elegendőek. Szükséges a Földközi-tenger országainak mozgósítása, hogy hajókkal és helikopterekkel ellenőrizzék a tunéziai partvidéket. Hozzátette: az illegális bevándorlók segítséget kapnak, de nem maradhatnak olasz földön, vissza fogják küldeni őket hazájukba.
Szombat estére már csaknem nyolcszáz illegális bevándorlót - főként tunéziaikat - szállítottak hajóval, illetve katonai repülőgéppel Lampedusából a Bariban létesített befogadó központba. A bari repülőtéren lévő központ is megtelt ugyanakkor, a 900 férőhelyen már 1200 bevándorló zsúfolódott össze.
Az észak-afrikai bevándorlók elsősorban kisebb halászbárkákon igyekeznek Olaszországba jutni, s a parti őrség tartóztatja fel és kíséri a lampedusai kikötőkbe ezeket a lélekvesztőket. A szigeten lévő befogadó központban szombat este még csaknem ezer bevándorló várt arra, hogy átszállítsák Szicíliába.
A decemberben kezdődött tunéziai forradalom óta Lampedusa szigetének megnövekedett menekülthullámmal kell szembenéznie, ami nem csak a helyi, hanem a római hatóságokat is aggasztja. Roberto Maroni olasz belügyminiszter még pénteken arról beszélt, hogy fennáll egy valódi humanitárius válság veszélye...A tunéziai és az egyiptomi válság hatalmas tömegvándorlást indíthat el Olaszország felé. Maroni szerint az Európai Unió segítségére is szükség lesz a probléma megoldásában, így pénteken azzal a hivatalos kéréssel fordult az uniós bel- és igazságügy-miniszterekhez, hogy vegyék soron következő, február 24-25-i tanácskozásuk napirendjére az észak-afrikai válságot és annak várható hatásait a bevándorlásra és Európa biztonságára.