Tunéziában minden maradt a régiben
A 22 éve hatalmon lévő 73 éves politikus ismételt újraválasztásával az ötödik egymást követő elnöki mandátumát kezdheti meg. Öt évvel ezelőtt a szavazatok 94 százalékával erősítették meg hivatalában. A legjelentősebb ellenzéki politikusok nem indultak a mostani elnökválasztáson.
Az elnökválasztással egy napon megtartott parlamenti választásokon ben Ali elnök pártja a képviselői helyek 75 százalékát szerezte meg.
A választást bojkottáló PDP ellenzéki párt közölte, a vasárnapi voksolással elszalasztottak egy újabb lehetőséget az észak-afrikai ország demokratizálására. Nemzetközi emberi jogi csoportok szerint az elnyomás légköre volt uralkodó a választási kampányban. Ben Ali elnök visszautasította ezeket a vádakat, és figyelmeztetett, hogy büntetőeljárást indítanak azok ellen, akik hazugságokat terjesztve próbálják meg rombolni a Tunéziáról alkotott képet.
Sok szavazó ben Ali elnök javára írja, hogy Tunézia, amely minden évben több millió külföldi turistát vonz, stabil és viszonylag prosperáló ország lett egy olyan régióban, amelyre inkább a nyomor és a politikai zűrzavar a jellemző.
Tunézia különösen kényes a demokratikus teljesítményét érő bírálatokra, mert jövőre szeretne különleges státusért folyamodni az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatában. A földközi-tengeri ország többek között kereskedelmi előnyöket remél a viszony szorosabbra fűzésétől.