Tunézia kiábrándult az iszlamistákból

Miközben múlt szombaton Tunéziában még sosem látott méretű demonstrációt rendeztek és több ezernyi demonstráló vonult végig a főváros utcáin, hogy megünnepelje a forradalom egy éves évfordulóját, az ország délkeleti részén a volt tunéziai diktátor, Ben Ali bukása után is ijesztő az emberek jövőképe és a perspektívák hiánya.

Kasserine-ben, egy kis, alig 100 ezer lakosú városban A város csempészei miatt szerzett hírnevet, akik bádogkannákban árulják az Algériából érkező csempészett benzint. Az algír határ ugyanis alig ötven kilométerre van, a rendőrség pedig nem avatkozik a csempészek dolgaiba. Tunéziában a szürkegazdaság a nemzeti össztermék harminc százalékát adja, a városban viszont ez az arány 50 százalék körül jár. Ez a régió az egyik legszegényebb az országban, a föld pedig olyan száraz, hogy még az olajfák is csak nehezen tudnak benne megkapaszkodni, számol be róla a Le Figaro.

A városban körülbelül százezren laknak, munkahelye viszont csak a lakosok töredékének van. Kevés, mondhatni semmi lehetőségük nincs az elhelyezkedésre, mivel összesen három üzem van, aki helyben dolgoztat: a régóta hanyatló cellulózüzem, ahol 400 embert foglalkoztatnak, egy cementgyár és a Benetton egyik leányvállalata, ahol 150-en dolgoznak. A munkanélküliség negyven százalék körül jár, ami a duplája az országos átlagnak. És itt is – csakúgy, mint Spanyolországban – a fiatal diplomásokat érinti. A város két felsőoktatási intézményét viccesen már csak „munkanélküli-képzőnek” hívják. Ezenkívül már csak az ókori római romokat találjuk itt – igaz, azokból itt van a legtöbb az országban – és az 1943-as, a náci Rommel és az amerikaiak közötti csata emlékeit. Ennek ellenére a városba szinte alig járnak turisták.

A város mégis büszke rá, hogy élen jártak a közel egy éve megkezdődött forradalmi hullámban, a házak falain arab és angol nyelvű graffitik hirdetik mindenfelé: mi vagyunk a forradalom. Bouazizi meggyilkolása után december 17-én a kasserine-i felkelés volt a forradalom katalizátora. – a forradalmi hevület átterjedt a szomszédos városokra. Január 8-án a városunk lángokban állt, 21-en haltak meg három nap alatt, mindegyikük húsz év körüli volt. Ben Ali felmérte a veszélyt és két nappal menekülése előtt elrendelte, hogy bombázzák a várost.

Kasserine mindig is lázadó város hírében állt. 1984-ben, a kenyérlázadás is itt kezdődött – emlékeztet Samir Rabhi, az egyik szakszervezet elnöke. Ben Ali rendszerének bukása azonban nem vetett véget az elégedetlenségnek. Január nyolcadikán néhány száz fiatal hangosan kigúnyolta a városba érkező Moncef Marzouki elnököt és Hamadi Jebali miniszterelnököt, akik a forradalom mártírjairól emlékeztek meg a városban. – Munkát követeltek és azt kiabáltak, hogy tűnj el! – meséli a 18 éve – vagyis amióta csak kilépett az iskolapadból – munkanélküli Haithem. – Marzouki még a beszédét sem tudta elkezdeni. A tüntetők dühe akkora volt, hogy végül testőrei mentették ki.

Semmi sem változott – mondja egy másik lakos is, Jamel, a 27 éves angoltanárként diplomázott fiú, aki szintén munkanélküli. Mint mindenki más, a napjait ő is egy városszéli kávézóban tölti kártyázva és cigarettázva. – Várunk – mondja. A 24 éves Nizar szerint a helyzet egyre csak súlyosbodik. A betörések szaporodnak és a rendőrség, még ha ismeri is a tolvajt, nem tesz semmit. Az állam gyenge, a befektetők pedig nem szívesen jönnek egy ilyen rossz közbiztonságú területre. A korrupcióról nem is beszélve. – Az egyetlen módja, hogy munkát találj, az, ha a még a Ben Ali érából megmaradt módon keresel: határozott időre alkalmaznak az állami szektorban. De hogy ebbe a rendszerbe bekerülhess, kapcsolatokra van szükség, vagy kenőpénzre – magyarázza egy fiatal. Jamel számára a jelenlegi kormány is hibás. – Nem tartották be az ígéretüket. Megválasztottuk őket, de ugyanúgy le is lökhetjük őket a hatalomból.

Hiába telt el egy év a régi rezsim bukása óta, Kasserine-ben a kiábrándultság uralja a várost. A kormány is tud erről, de képtelen bármit is tenni. – A várakozások hatalmasak és az emberek idegei túl vannak feszítve – ismerte el néhány napja a szociális miniszter. A gazdasági helyzet számottevően súlyosbodott, monjda a közgazdász Mahmud Ben Romdhane, és a legszegényebb régiók azok, akik legelőször megérzik a következményeket. - Az új kormány megörökölte a régi rendszer baklövéseit. Ilyen baklövés az, hogy a betanított munkások és az oktatási rendszer évente hetvenezer új munkanélkülit termelnek ki.

A munkanélküliek száma eléri a 800 ezret. Az országban mindenütt a sztrájkok – Ben Ali bukása óta több, mint ötszáz – uralják a mindennapokat, és ez több mint száz vállat bezárásához vezetett. A turizmus csökken, a kézművesipar exportja pedig az európai válság miatt visszaesett.

Alig egy éven belül a munkanélküliek száma félmillióról nyolcszáz ezerre nőtt, a frissdiplomások harmada pedig munka nélkül van.  – A legrosszabb, teszi hozzá Ben Romdhane, hogy több mint két hónapnyi egyeztetés után a miniszteri tárcák elosztásáról, a kormány semmilyen sürgősségi tervvel nem állt elő. Még csak egy apró jelet sem próbált meg küldeni, ami reményt .

A perspektíva hiánya a nemzetközi megfigyelőket is aggasztja. – Az iszlamisták megismerték a börtönt, a kínzásokat. Az együttérzést emiatt természetesen megérdemlik, de nem hatalmazza fel őket arra, hogy ők vezessék az országot – véli a civil társadalom egy kiemelkedő alakja. Megkülönböztetni a legitim sztrájkokat az önkényes munkabeszüntetéstől, mint ahogy ezt nemrég a kormányszóvivő tette, egyszerűen marhaság. Az igazság az, hogy az új vezetőknek semmilyen gazdasági elképzelése nincs a jövőre nézve, ez pedig csak az alkalmatlanságukat bizonyítja. Ismernek még egy olyan országot, ahol a költségvetés tervezetét 48 órán belül fogadják el? Ráadásul ezt a költségvetést még az előző kormány állította össze, bőven az európai válság kitörése előtt. Nem csoda, hogy 2012-re 4,5 százalékos növekedéssel számoltak, de ez a mostani események után egyszerűen szürreális elvárás! – mondja.

Tunéziai ünneplők a Ben Ali rezsim bukásának első évfordulóján
Tunisians celebrate the first year anniversary of the revolution in Tunis January 14, 2012. Tunisians on Saturday marked the first anniversary of the revolution that started the "Arab Spring" with celebrations that were true to the spirit of the revolt: raucous, unscripted, and driven by the energy of ordinary people. Thousands of people flooded into Bourguiba Avenue in the centre of the capital, the same spot where demonstrators massed exactly one year ago, forcing autocratic leader Zine al-Abidine Ben Ali to accept his rule was over and flee the country. REUTERS/Anis Mili (TUNISIA - Tags: POLITICS CIVIL UNREST)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.