Tunézia az Interpol segítségét kéri Ben Ali elfogásához

Tunézia fölkérte az Interpolt, hogy segítsen elfogni az országból elmenekült Zin el-Abidin ben Ali megbuktatott elnököt és családtagjait - jelentette be szerdán az ország igazságügy-minisztere.

Lazhar Karvi Sebbi miniszter sajtótájékoztatóján közölte, hogy Ben Alit és klánját "idegen valuta külföldre utalása és (kisajátított) ingatlan tulajdonlása" miatt akarják bíróság elé állítani. Megnevezte a család hét tagját, akiket Tunéziában fogtak el, de számos hozzátartozó az elnökkel együtt elmenekült az országból. Sebbi elmondta, hogy az elnöki gárda hat tagját is őrizetbe vették, őket "az állam biztonsága elleni összeesküvés és fegyveres viszálykodás szítása az emberek között" váddal.

A miniszter beszámolt arról is, hogy az elnök megbuktatásához vezető felkelés idején mintegy 11 ezer rab szökött meg a börtönökből, ez a harmada a bebörtönzötteknek. Mintegy másfél ezren azóta visszatértek. Ugyanakkor a hatóságok a felkelés óta 2460 személyt engedtek szabadon, bár arról nem közöltek adatot, hányan voltak közülük politikai foglyok. Sebbi közlése szerint 71 börtönlakó halt meg a népi felkelés egy hónapja alatt, közülük 48 a monasztiri börtöntűzben.

A miniszter elmondta, hogy eddig 698 személyt tartóztattak le azzal a gyanúval, hogy ebben az időszakban „szabotázs, agresszió vagy fosztogatás” bűncselekményét követték el. A minisztérium ugyanakkor amnesztián gondolkodik. Ez a 60 évnél idősebb, valamint 18-20 éves fiatal köztörvényes bűnözőkre vonatkozna, akiket nem súlyos bűncselekményekért ítéltek el. Közölte: a börtönőrök is megkapják a szakszervezet-alapítás jogát, és a 60 eurónak megfelelő havi prémiumot, amit a minisztérium más dolgozóinak már kiutaltak.

Folytatódnak a tüntetések

Eközben szakszervezeti felhívásra általános sztrájk kezdődött szerdán Tunézia második legnagyobb városában, a déli Szfákszban és környékén annak kikövetelésére, hogy mondjon le az átmeneti kormány, amely nagyrészt a megdöntött hatalom minisztereiből alakult meg.

Az UGTT szakszervezeti szövetség regionális irodájának egyik tagja elmondta, hogy a gazdaság minden szektorából több ezer dolgozó gyűlt össze szfákszi székházuk előtt. Mint mondta, felvonulásukon követelni fogják a Zin el-Abidin ben Ali bukott elnök vezette kormánypárt feloszlatását is, valamint tiltakoznak az UGTT elleni kormányzati támadások miatt - tette hozzá.

A szakszervezeti szövetség előző nap hirdette meg az általános sztrájkot "a nép követeléseinek támogatására, hogy mondjon le az átmeneti kormány, és oszlassák fel a Alkotmányos Demokratikus Egyesülés (RCD) kormánypártot. Az UGTT - amelynek hagyományosan jelentős bástyája Szfáksz - kulcsszerepet játszott a tunéziai "jázminos forradalom" tüntetéseinek megszervezésében.

Közben a fővárosban, a kormányhivatalok környékén több száz tüntető - főleg fiatalok - összecsapott a rendőrséggel, amely könnygázzal próbálta meg szétkergetni őket. A könnygázra válaszul több fiatal kővel dobálta meg a rendőröket. Egyelőre nem tudni, mi váltotta ki az összetűzést. A tüntetők valószínűleg azok a vidékiek, akik egy konvojban vasárnap reggel érkeztek a kormányzati épületekhez Tuniszba, azóta ott táboroznak, követelik a régi miniszterek távozását a kormányból, és időnként összecsapnak a rendőrökkel.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.