Tunézia: jönnek az iszlamisták

A szavazatszámlálás még éppen hogy csak elkezdődött, de az első adatok azt mutatják, hogy az arab tavasz első országában a korábban betiltott vallási konzervatívok kerülnek hatalomra.

Nagy sikernek bizonyult a vasárnap rendezett parlamenti választás Tunéziában: a regisztrált választók 90 százaléka el is ment leadni a voksát. Az arab tavasz első országában a 217 tagú törvényhozást választották meg, amelyik majd dönt az új alkotmányról és átmeneti kormányt is létrehoz.

Vasárnap már kora reggel több száz méteres sorok alakultak ki a szavazóhelyiségek előtt, és maradtak is a helyi idő szerint este hétkor történt urnazárásig. A nemzetközi megfigyelőkkel összhangban az Európai Unió és az Egyesült Államok is üdvözölte, hogy a megméretés rendben zajlott. A választók között voltak nők fejkendővel és fejkendő nélkül, a Zine el-Abidine ben Ali elnök fémjelezte rezsim politikai foglyai és azok a fiatalok is, akik a Facebookon szervezete meg az államfő 23 éves uralmát elsöprő forradalmat.

Bár eredményt csak kedd délután hirdetnek, a választókörzetekből szivárgó információk szerint a nagy esélyese az Ennahda (Újjászületés) nevű mérsékelt iszlamista párt, amelynek győzelme szakértők szerint messze ható következményekkel jár és követésre talál az egész régióban. A Ben Ali regnálása alatt betiltott Ennahda politikai hitvallása szerint Tunéziának az iszlám jogrendszer alapján kell újra felépítenie magát, ami egy politikai közepet képviselő párt részéről ugyan érthető igény, de a világi pártoknak nemigen van ínyére. Főleg azért nem, mert Ben Ali rezsimje elnyomta ugyan a szabadságjogokat, de kiállt például a nők társadalmi egyenjogúsításáért, amit most Tunéziában sokan veszélyben éreznek. Ennek kapcsán az Ennahda vezetője, Rachid Gannouchi a kampányban többször védekezésre kényszerült: „Miért tesznek minket egy skatulyába a tálibokkal és Szaúd-Arábiával? Ezek a rendszerek nagyon távol állnak a mi gondolkodásunktól. Számunkra modellnek ott van Törökország, Malajzia és Indonézia; mindegyikük léte azt bizonyítja, hogy az iszlámot lehet ötvözni a modernizmussal” – fakadt ki egy vitában a pártelnök. Szekuláris vélemények szerint az Ennahda azonban valójában egy konzervatív iszlamista párt, amelynek a vezetése szeret mérsékeltnek tűnni, de a televízióval kapcsolatos megengedő álláspontjáért a mecsetekben kompenzál.

Szavazott az arab tavasz első országa
A Tunisian woman casts her ballot at a polling station during an election in Sidi Bouzid October 23, 2011. The election, the first free vote in Tunisia's history, will set a standard for other Arab countries where uprisings have triggered political change or governments have tried to rush reforms to stave off unrest. REUTERS/Zoubeir Souissi (TUNISIA - Tags: POLITICS ELECTIONS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.