Túlélte a saját kivégzését, de újra felakasztják
Az első, kudarcot vallott kivégzési kísérlet után Iránban újra végre akarják hajtani a halálos ítéletet egy kábítószer-csempészetért halálra ítélt férfin – derül ki az Amnesty International csütörtöki közleményéből. A 37 éves Alireza M. tegnap élte túl a saját akasztását az északkelet-iráni Bojnourd börtönében, és miután 12 percen át lógott a kötélen, halottnak is nyilvánították, ám amikor a család bement a testéért a börtönbe, lélegzett még. Jelenleg a férfi kórházban fekszik; hatósági bejelentések szerint amint az állapota megengedi, a halálos ítéletet újra végrehajtják rajta.
Alireza M. állapota a hírek szerint kielégítő. Egyik családtagja elárulta, a férfi két lánya „nagyon boldog”, hogy az apjuk életben maradt.
Iránban az idén eddig 508 embert végeztek ki, többségüket kábítószer-csempészet miatt. (221 kivégzés tényét az iráni hatóságok hivatalosan egyelőre nem erősítették meg.) Ahogy az ügy kapcsán az AI írja, az ezekhez a halálos ítéletekhez vezető perek gyakorta nem felelnek meg a tisztességes bírósági eljárás nemzetközi elvárásainak; emiatt Philip Luther, a nemzetközi emberi jogi szervezet Közel-Kelet és Észak-Afrika Régió igazgatója csütörtökön Alireza M. kivégzési eljárásának a leállítására szólította fel az iráni hatóságokat. „Ennek az embernek a rettenetes szenvedése, hogy miután túlélt egy akasztást, még egyszer szembe kell néznie a halállal, rávilágít a halálbüntetés kegyetlenségére és embertelenségére” – hangzik Luther lapunkhoz is eljuttatott közleménye.
Az AI külön kitér arra, hogy korábban még az Iráni Emberi Jogok Legfelsőbb Bíróságának elnöke, Mohamed Dzsavad Laridzsáni is kétségeit fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a halálbüntetés csökkentené a drogkereskedelemmel kapcsolatos bűncselekmények számát. „Azzal teljesen egyetértünk, hogy az iráni hatóságoknak fel kell venniük a harcot a súlyos szociális, biztonsági és gazdasági problémákat okozó kábítószer-csempészettel és -visszaélésekkel szemben, de a halálbüntetés mint eszköz teljesen elhibázott, és ellentétes a nemzetközi joggal. Az emberek szeretnék, ha megvédenék őket a bűnözőktől, de a halálbüntetés alkalmazása nem javítja a közbiztonságot” – zárul Luther közleménye.