Trump szerint Castro megszégyenítette az amatőr Obamát
Mint a szélsőségesen megosztott amerikai politikában szinte mindenről, Obama kubai útjáról is pártpolitikai alapon oszlik meg a lakosság véleménye. A The New York Times és a CBS News felmérése szerint az amerikaiak 62 százaléka támogatja a nyitást, ám csak 40 százaléka gondolja úgy, hogy ez demokratikus fejlődést eredményez majd Kubában. Barack Obama Kuba-politikáját a lakosság 52 százaléka ítéli jónak.
Ám ha pártokra lebontva nézzük, más a kép: a demokraták és a függetlenek az elnök mellett állnak, a republikánusok viszont inkább ellenzik a nyitást. A demokraták és függetlenek 78 százaléka egyetért Obama politikájával, míg a republikánusok között ez csupán 23 százalék.
Ám az megkérdőjelezhetetlen, hogy az amerikaiak ma már másképp néznek Kubára. Húsz évvel ezelőtt a felmérések azt mutatták, az amerikaiak 10 százalékának van pozitív képe a szigetországról. Tíz éve már 21 százalék volt az arány; ma már a lakosság fele optimistán néz Kubára.
A republikánus elnökjelöltek nem voltak jó véleménnyel az elnök lépéséről. „Az, hogy Obama úgy döntött, jelenlétével legitimálja a korrupt és elnyomó Castro-rezsimet, szomorú és árt a jövőnknek" írta tegnapi véleménycikkében Ted Cruz, a republikánus párt egyik elnökjelölt-aspiránsa. Cruz, akinek édesapja a Batista-rezsim elől menekült Kubából az Egyesült Államokba, úgy véli, Obama látogatása azt üzeni a kubai politikai foglyoknak, hogy „a világ elfelejtette" őket. „Nekik nem lesz mojito az amerikai követségen" – írta a texasi szenátor.
A párt jelenleg legnépszerűbb elnökjelöltje, az ingatlanmilliárdos Donald Trump azon háborodott fel a Twitter közösségi oldalon, hogy nem Raúl Castro fogadta az Obama-családot, amikor kiszálltak az elnöki különgépből a havannai reptéren. Obamával ellentétben Ferenc pápát már a kifutópályán üdvözölte a kubai elnök, és Trump szerint ez azt jelenti, hogy Castro nem tiszteli Obamát. Az elnöknek pedig, Trump szerint, azonnal vissza kellett volna fordulnia, mert ez így „amatőr."