'Válogatás nélkül bombáznak' - harci repülőgépek lőtték a Tripoli tüntetőket
A tüntetők állítólag a hadsereg egyik laktanyája felé tartottak, hogy fegyvert szerezzenek, a légierő azonban csapást mért rájuk, még mielőtt odaérhettek volna.
"Aminek tanúi vagyunk ma, az elképzelhetetlen. Harci repülőgépek és helikopterek válogatás nélkül bombázzák az egyik helyszínt a másik után. Nagyon, nagyon sok a halott" - mondta az al-Dzsazíra hírtelevíziónak Adel Mohamed Szaleh.
Arra a kérdésre, hogy még mindig tart-e a bombázás, azt válaszolta: "Folytatódik, folytatódik. Lőnek mindenkire, aki mozog, arra is aki autóval tart valahova" - mondta a férfi.
Közlését más forrásból nem erősítette meg az al-Dzsazíra riportja.
Korábban olyan hírek érkeztek, hogy a légierőt a kelet-líbiai Bengáziban, az ország második legnagyobb városában is bevetették egy ellenzéki tüntetők által elfoglalt katonai támaszpont ellen.
A líbiai állami televízió közben arról számolt be, hogy a biztonsági erők nagyszabású hadműveletet kezdtek "a diverzánsok és terroristák fészke ellen". Az akciónak számos halálos áldozata - tette hozzá a tévé, de hogy hol zajlik a művelet, azt nem közölte.
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma felszólította Líbiában dolgozó alkalmazottjait, hogy amennyiben feladatuk nem kulcsfontosságú, akkor hagyják el az országot. A minisztérium szerint az elkövetkező napokban fennáll a tömegtüntetések, az erőszak és a fosztogatás valószínűsége.
A közlemény azt tanácsolja, hogy a közel-keleti országban tartózkodó amerikai állampolgárok korlátozzák minimálisra a Líbián belüli utazásaikat és hogy sötétedés után egyáltalán ne keljenek útra. Az országban maradó amerikaiak számára a külügyminisztérium azt javasolja, hogy helyben készítsenek elő maguknak egy menedéket.
A Líbia New York-i ENSZ-misszióján dolgozó líbiai diplomaták lemondásra szólították fel Kadhafi elnököt. Ha Kadhafi nem mond le a hatalomról, akkor "a líbiai nép megszabadul tőle" - jelentette ki Ibrahim Dabbasi helyettes ENSZ-nagykövet.
Dabbasi felszólította a nemzetközi közösséget, hogy létesítsen repüléstilalmi zónát Líbia felett, hogy megakadályozzák zsoldosok, fegyverek és más, Kadhafi biztonsági erőinek szánt utánpótlás érkezését az országba. A helyettes nagykövet bejelentette, hogy a posztján kíván maradni.
A diplomata felszólította a hágai Nemzetközi Büntetőbíróságot, hogy vizsgálja ki a jelenlegi tiltakozások során a líbiaiak ellen elkövetett esetleges emberiesség elleni bűntetteket és népirtásnak nevezte a tüntetők meggyilkolását.
Az OPEC-ország Líbiában zajló erőszak hatására az olajár a termin-ügyletekben több mint 5 dollárral nőtt az Egyesült Államokban, amely a két év óta a legnagyobb napi emelkedés. A februári amerikai könnyűolaj ára a kedden lejáró határidős szerződésekben a nap folyamán - az "elnöknapi" munkaszünet ellenére is - kéthetes csúcsot állított be és elérte a 91,30 dollárt.
Tévéostrom Tripoliban
Feldúlták egy tévé és egy rádió épületét vasárnap este kormányellenes tüntetők a líbiai fővárosban, Tripoliban. Több negyedben rendőrsöket és a forradalmi bizottságok helyi irodáit is felgyújtották. Az al-Dzsazíra úgy tudja, hogy Tripolit hétfőn gyakorlatilag elhagyták a biztonsági erők.
Az al-Dzsamáhiríja 2 tévéállomás és az as-Sabábíja rádió helyiségeit dúlták fel a tiltakozók. A tévéadó műsorát vasárnap este felfüggesztették, de azóta helyreállították. Hírek szerint hétfő reggel lángban állt a parlament, az Általános Népi Kongresszus épülete is. Az al-Dzsazíra arab hírtévé úgy tudja, hogy Tripolit hétfőn gyakorlatilag elhagyták a biztonsági erők. Vasárnap esti televíziós bejelentésében Szaid al-Iszlám Kadhafi , Moammer Kadhafi líbiai vezető fia azt mondta, a hatósági erőszakról szóló hírek eltúlzottak, a tüntetéseket pedig szélsőséges klántagok és „drogosok” szítják. Hozzátette, a hadsereg apja oldalán áll, az utcákat pedig az utolsó emberig megtisztítják a zavargóktól. Nyugati hírügynökségek munkatársai nincsenek jelen a a tüntetéseken az eseményekről szóló hírekhez többnyire amatőr videókból kiragadott pillanatfelvételeket csatolnak.
Korábban késsel és lőfegyverrel felszerelkezett több száz ember támadt egy dél-koreai építőcég alkalmazottaira a líbiai fővárosban, Tripoliban, az összecsapásban négy alkalmazott megsebesült - közölte hétfőn a dél-koreai külügyminisztérium.
A lázongó tömeg vasárnap késő este rohanta le az építkezés területét, majd órákkal később ismét. A behatolóknak azonban nem sikerült a területet elfoglalniuk, mert az ott dolgozók ellenálltak. A konfrontációnak azonban még valószínűleg nincs vége - tette hozzá egy minisztériumi tisztségviselő. Három dél-koreai megsebesült, az egyikükről tudni lehet, hogy megszúrták. Egy vagy két bangladesi építőmunkásnak is bántódása esett.
Tripolit vasárnap este érte el a Moammer Kadhafi rendszere elleni tiltakozások hulláma, miután az ország keleti részén fekvő Bengáziban és al-Baidában hat nap alatt több mint 200 halottja volt a Moammer Kadhafi rendszere elleni megmozdulásoknak. A líbiai hadsereg mészárlásként elítélt beavatkozásai többé-kevésbé ugyanazt as forgatókönxvet követték: a tüntetők mgfékezésére kivezényelt katonák a tömegbe lőttek, majd éles lőszerrel támadtak a halottak temetésére összegyűlt gyászolókra is.
Bagdadi Mahmúdi líbiai kormányfő az EU-országok tripoli nagyköveteivel tartott találkozóján ennek kapcsán vasárnap leszögezte: Líbiának joga van minden eszközt bevetni az ország egységének a megóvásáért. A miniszterelnök a diplomaták előtt kifejtette: nagyon is határozott, destruktív és terrorista tervek születtek arra, hogy Líbiát a terrorizmus egyik bázisává változtassák. Egységéért, népének stabilitásáért, gazdagságának és a külföldi országokkal fenntartott kapcsolatainak a megvédelmezésért Líbiának a jogában áll minden szükséges intézkedést meghozni - hangoztatta. A Jana líbiai hivatalos hírügynökség jelentése szerint Mahmúdi úgy vélte: az események külföldi médiák általi tálalása nem tesz különbséget a realitások és a hazugságok között.
Elítélő határozatra készül az EU
A líbiai elnyomást elítélő közös állásfoglalás szövegén dolgoznak az Európai Unió országainak külügyminiszterei, akik az előző este tartott munkamegbeszélés után hétfőn egész nap folytatják tanácskozásukat Brüsszelben.
A médiában kiszivárogtatott tervezet szerint az uniós tagállamokat képviselő Tanács elítéli a békés líbiai kormányellenes tüntetőkkel szemben alkalmazott elnyomást, és sajnálkozásának ad hangot az erőszak, a polgári személyek halála miatt. A miniszterek le kívánják szögezni azt is, hogy a véleménynyilvánítás és a gyülekezés szabadságát tiszteletben kell tartani.