Tripoli harcmezővé vált
A vonal túlsó végén üvöltés, arabul folyó társalgás, lövések zaja, majd hallózás, előbb arabul, aztán talán angolul, meg franciául. Sokáig nem halljuk egymást, végül csak csendesedik a zaj, s a fiú is megérti, ki vagyok.
– Sajnos az általános helyzetről nem sokat tudok – mondja –, azt sem tudom, hogy Kadhafit elfogták-e már. Itt állok Tripoli központjában, a Zöld téren, sok ezred magammal, és a győzelmet ünnepeljük.
– Nem korai?
– A város 95 százaléka a kezünkben van, nem sokkal ezelőtt elfoglaltuk az állami televízió épületét is. Kadhafi bunkerének közelében folynak még harcok, némely ház tetejéről orvlövészek lövöldöznek, de már nem lehet sok hátra, vége a diktátor 42 éves uralmának.
– És a város?
– Szörnyű. Valóságos harcmezővé vált. Kiégett benzinkutak, kifosztott üzletek, sok helyütt nincs áram. Sok halottat láttunk az úton, befelé jövet. Én hétfőn hajnalban érkeztem a csapatommal Zintan irányából. Négy hónapja vagyok katona, orvostanhallgatóként szükségük volt rám a felkelőknek.
Megszakad a vonal. Még próbálom néhányszor, de Wahib hangja nem tér vissza többé.
A külföldi hírügynökségek is megerősítik, hogy szinte egész Tripoli a felkelők kezére került. Kadhafi utolsó egységei azonban még tartják magukat, miként orvlövészei is. Hírek szerint a líbiai vezető rezidenciájánál a kormányhű erők tankokkal és nehézfegyverekkel védik a diktátor utolsó bástyáját, bár Kadhafi maga nyilván nincs az épületben. Hogy hol van, azt senki sem tudja. Két fiát azonban fogságba ejtették. Mohammed Kadhafi vasárnap éjjel épp az al-Dzsazírának nyilatkozott, és bizonygatta, hogy ő soha sem politizált, amikor a felkelők rátörték az ajtót. Hétfő este azonban apja katonái segítségével kiszabadult fogságából – jelentette al-Dzsazíra. A külföld előtt talán legismertebb Kadhafi-fiút, az örökösként kikiáltott Szaif al-Iszlámot hétfőn reggel fogták el, és a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság már be is jelentkezett érte. Az al-Arabija szerint Kadhafi Olaszországot is megjárt futballista fia, Szádi is fogságban van.
Musztafa Abdul Dzsalil, a líbiai Átmeneti Nemzeti Tanács vezetője Bengáziban tartott sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy „Kadhafi uralma véget ért”. Az ellenzéki politikus mindenkit óva intett attól, hogy saját kezébe vegye az igazságszolgáltatást. Megerősítette, hogy a kormány Bengáziból Tripoliba költözik, de csak az új alkotmány elfogadása után. A politikus megköszönte a nemzetközi közösség segítségét, elismerve, hogy a NATO nélkül nem űzhették volna el Kadhafit. Tripoli bevétele során a NATO vadászgépei csak vasárnap 126 bevetésen vettek részt, s 46 alkalommal mértek légi csapást Kadhafi parancsnoki központjára, légvédelmi állásaira és csapataira.
Noha a líbiai vezető hétfő estig nem került kézre, a világ vezető politikusai kész ténynek vették Kadhafi távozását. David Cameron brit miniszterelnök szerint Kadhafi szörnyű bűnöket követett el saját népe ellen. Nicolas Sarkozy francia elnök pedig kijelentette: Kadhafi akkor kímélheti meg népét a további szenvedéstől, ha késedelem nélkül lemond. Anders Fogh Rasmussen NATO főtitkár is úgy vélte, hogy itt az ideje egy, demokrácián és nem diktatúrán, sokak akaratán és nem kevesek szeszélyén alapuló állam megteremtésének.