Tovább a megszorítások útján
Portugáliában 2015-ig a hatszázezernyi közalkalmazotti létszámot 30 ezerrel csökkentik, a heti munkaórák száma a közszférában 35-ről 40-órára nő, a nyugdíjkorhatárt 66 évre emelik, a magasabb nyugdíjakra újabb „szolidaritási hozzájárulást” szabnak ki, megrövidítik a szabadságot és „felülvizsgálják” a fizetési skálát – vagyis várhatóan csökkentik a béreket is.
A megszorítások nagy része 2014-ben érezteti majd hatását, így 2015-re, a parlamenti választások évére már túl lennének a nehezén. Nemrég még Pedro Passos Coelho miniszterelnök is azt mondta, felőle mehetnek „a pokolba” a választások. A jobboldali koalíciós kormány feje készségesnek mutatkozott arra, hogy a szociális partnerekkel egyeztessen a meghirdetetett lépésekről, hangsúlyozta viszont, hogy ezek csak hasonló megtakarítást biztosító más intézkedésekkel helyettesíthetők. Figyelmeztetve azokat, akik szerint Portugáliának nem kellene - részben vagy egészben – visszafizetnie a 78 milliárd eurós nemzetközi hitelt (köztük Mário Soares volt köztársasági elnök), kijelentette: „Tévedés azt hinni, hogy Európa mindig készséges kisegít majd minket”.
Coelho politikai és társadalmi konszenzust szeretne a csomaggal kapcsolatban, de erre nemigen számíthat. Megint csak „ugyanaz a recept, amivel ugyanazokat sújtják – fogalmazott az ellenzéki szocialista párt elnöke, António José Seguro, aki arra is figyelmeztetett, hogy egy szó sem esett a 18 százalék felé közelítő munkanélküliségről, sem gazdaságélénkítő intézkedésekről.
A szakszervezetek szerint a megnövekedett munkaórák az oktatás és az egészségügyi ellátás színvonalát, a biztonsági erők tevékenységét érintik majd hátrányosan, a magasabb nyugdíjkorhatár pedig tovább nehezíti a fiatalok (akik körében 40 százalékos munkanélküliség) munkavállalását.
Teodora Cardoso, az Állami Pénzügyi Tanács elnöke arra figyelmeztetett, hogy a nyugdíjak megnyirbálása az egész társadalombiztosításba vetett bizalmat ingathatja meg. Mások is emlékeztettek arra, hogy a nyugdíjak csökkentésével a pénzügyminisztérium mintegy kisajátítja a nyugdíjrendszert, amihez nem lenne joga és fennáll annak a lehetősége, hogy ez alkotmányellenesnek találtatik.
Ez már a harmadik nagy megszorító csomag – emlékeztetett Pedro Lains közgazdász, amely egyre inkább a görög útra tereli az országot. Lanis bírálta a „választási szempontokat”, említve, hogy az érintett szektorban nem erős a két kormánypárt támogatottsága, és hogy a választások évére jelentősen enyhülnek majd a megszorítások.
Háborog a sajtó is. Ahogy véleménycikkében a Diário de Notícias írja, „példa nélküli, aminek tanúi lehetünk”: az ország gazdaságának teljes tönkretétele, Portugália történetének eddigi legnagyobb munkanélkülisége, a demokrácia fennállása óta a legnagyobb kivándorlási hullám. „Mindezt azért, hogy a költségvetést egyensúlyba hozzuk, hogy csökkentsük az eladósodást. Csakhogy ebből eddig semmi nem valósult meg” – fogalmaz a cikkíró, hozzátéve, hogy „az állami költségvetés egy káosz, az adósság pedig egyre csak növekszik.