Törvény előtt a neonácik vezére
Szerdán jelent meg a vizsgálóbíró előtt Nikolaosz Mihaloliakosz, a görög neonáci Arany Hajnal párt vezetője, akit szombaton tartóztattak le egy antifasiszta rapper, Pavlosz Früsszasz meggyilkolása miatt. Mihaloliakoszt többek között bűnszervezet létrehozásával, gyilkossággal és pénzmosással vádolják; ma az előzetes meghallgatáson arról kellett beszélnie, mivel védi magát ezek ellen a vádak ellen. Mihaloliakosz mellett szombaton az Arany Hajnal öt másik tagját is őrizetbe vették, de közülük hármat – Iliasz Panagiotaroszt, Nikosz Mihoszt és Iliasz Kaszidiarisz szóvivőt szerdán elengedték, szabadlábon védekezhetnek. Aki nem mehetett, az Jiannisz Lagosz volt, aki abból az athéni választókörzetből jutott be a tavaly júniusi választásokon a parlamentbe, ahol Früsszaszt szeptembert 18-án leszúrták. Hatósági gyanú szerint a gyilkosságra valaki az Arany Hajnal felső köreiből adott parancsot, amely aztán eljutott a gyilkosig, Jeórjiosz Rupakiaszig. Ő az Arany Hajnal hívének vallja magát, a párt tagadja, hogy bármi köze lenne hozzá. Kedden rendőri forrásokból a görög sajtó úgy értesült, hogy Lagosz a gyilkosság után mindössze fél órával felhívta Mihaloliakoszt egy beszélgetésre. Titkos dokumentumok tanúsága szerint a pártelnök benne van prostituáltak futtatásában, pénzmosásban és védelmi pénzek szedésében is.
Panagiotaroszt, Mihoszt és Kaszidiariszt szerdán 17 órás kihallgatás után engedték el. A szóvivőnek ötvenezer eurós óvadékot kellett letennie a távozáshoz, de a másik két politikus ingyen mehetett. Bár a három képviselő elengedése miatt sokan mondják, hogy a vád gyenge lábakon áll, a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy minden gyanú megállja a helyét, és az ügy vége az lesz, hogy az Arany Hajnalt, ezt a „náci kreatúrát” betiltják. Erről szerdán Jiannisz Mihelakisz belügyminiszter beszélt szerdán egy televíziós interjúban. Mihaloliakosz korábban fenyegetőzött, hogy az Arany Hajnal elleni vádak miatt a párt 18 képviselője otthagyja a parlamentet. Ez Evangelosz Veniszelosz miniszterelnök-helyettes némi érthető cinizmussal úgy nyugtázta, mondván, a döntés a neonácik „politikai öngyilkosságával” lenne egyenlő.
Az Arany Hajnal tavaly júniusban a szavazatok 6,92 százalékával jutott be a háromszáz fős törvényhozásba, és a Früsszasz-gyilkosság előtt tíz százalék körül mozgott a népszerűsége. Erre a támogatottságra adott tanúbizonyságot szerdán az a demonstráció, amelyre az Arany Hajnal-hívek gyűltek össze a három képviselő szabadon engedésekor. Panagiotarosz, Mihosz és Kaszidiarisz azonnal leállt kiabálni az újságírókkal; a szóvivő eltolta maga elől a kamerákat és szidalmakkal illette a sajtó munkatársait. Mihosz később a sajtónak azt mondta, a „szórakozás csak most kezdődik”, végigviszik ezt az ügyet. Minket most már csak fegyvergolyókkal lehet megállítani – nyilatkozta a politikus. Egy esetleges tűzpárbajhoz az Arany Hajnalnak egyébként rengeteg muníciója van: a rendőrök a Früsszasz-gyilkosság országszerte több házkutatást tartottak, és több, a párttagok testőreként ténykedő kollégát is őrizetbe vettek. Egyikük lakásán 23 ezer eurót érő fegyverarzenált, kéttucatnyi mobiltelefont, útlevelekről és tartózkodási engedélyekről készített fénymásolatokat foglaltak le.
Ami Mihaloliakoszt illeti, a későbbi neonáci pártvezér a hetvenes években börtönben ült szovjet filmeket vetítő mozik ellen végrehajtott merényletek miatt. Az Arany Hajnalt szabadulása után, 1985-ben alapította. Hosszú időn át írt magasztaló cikkeket Adolf Hitlerről, amivel csak néhány éve állt le. Ez nem volt az akadálya annak, hogy a nála végzett házkutatás alatt a rendőrök hatalmas mennyiségű náci relikviát – és engedély nélkül tartott fegyvereket találjanak.
A Früsszasz-gyilkosság miatt a hatóságok 22 embert vettek őrizetbe. Közülük hat az Arany Hajnal politikusa. A hatodik neonácit, Hrisztosz Pappaszt csütörtökön várják vallomást tenni a vizsgálóbíró előtt.