Történelmi kézfogás egy volt IRA-vezetővel
Nemzetbiztonsági szakértők egészen a közelmúltig aligha hagyták volna jóvá, hogy a királynő egy éjszakát az északír tartományban töltsön. Ugyan az 1998-ban született nagypénteki megállapodás visszafordíthatatlanná tette az északír békefolyamatot, ennek ellenére kevesen gondolták, hogy II. Erzsébet egyszer majd kezet fog Martin McGuinness-szel, az Ír Köztársasági Hadsereg egykori véres kezű vezetőjével. Tavaly májusban politikai áttörésnek számított, hogy II. Erzsébet Írországba látogatott, ahol több szimbolikus gesztust is tett. A királynő mostani, észak-írországi körútja is hasonlóan történelmi jelentőségű.
Az uralkodó által tett gesztusok közé tartozott, hogy Enniskillenben előbb egy anglikán, majd - eddigi látogatásai során először - egy római katolikus székesegyházat is felkeresett Észak-Írországban. A város egyébként arról ismert, hogy 1987-ben a brit háborús áldozatok emléknapján itt robbantott az IRA, tizenegy ember halálát okozva.
A Martin McGuinness-szel, az autonóm északír kormány második emberével való találkozás és kézfogás mind II. Erzsébetben, mind az őt kísérő edinburghi hercegben fájdalmas emlékeket idézhetett. Az IRA ölte meg ugyanis 1979-ben Louis Mountbattent, aki Fülöp nagybátyja és a királyi család bizalmasa volt. Az írországi Mullaghmore-ban elkövetett robbantásos merényletben Mountbatten grófján kívül unokája, nászasszonya és egy, a hajón szolgáló tinédzser is életét vesztette.
II. Erzsébet és Martin McGuinness találkozására a belfasti Lyric Színházban, egy művészeti esemény keretében került sor, ahol a nyilvánosság előtt is kezet ráztak. Az észak-írországi program felelősei hangsúlyozták, az eseménynek nem volt köze a gyémántjubileumhoz és természetesen összehasonlíthatatlanul szerényebb méretű volt, mint a Stormont kastély parkjába szervezett szerda esti fogadás.
A zavargások óta hosszú utat megtett Martin McGuinnessnek is felül kellett emelkednie az ellentéteken, hogy meg tudja adni a tiszteletet II. Erzsébetnek. A bátor lépés előtt hangsúlyozta: mindez annak szól, hogy a királynő több százezer koronahű állampolgárt képvisel az északír tartományban, melynek irányításában pártja, a Sinn Fein vezető szerepet tölt be. Mindettől függetlenül McGuinness ír republikánus marad, azaz változatlanul bízik az ír sziget újraegyesülésében.