Történelmi beszólással dühíti Moszkvát a román elnök
Jókora felzúdulást váltott ki Bukarestben a moszkvai külügyminisztérium kései reakciója a román elnök múlt heti nyilatkozata kapcsán. A Mediafax román hírügynökség által idézett orosz külügyi szóvivő, Alekszandr Lukasevics teljesen elvonatkoztatott a diplomáciai nyelvezettől. „Szégyentelen provokációról” beszélt a román elnök kijelentése kapcsán, miszerint Ion Antonescu marsall helyében 1941-ben ő is kiadta volna a parancsot Szovjetunió lerohanására.
A június 22-i műsorban Traian Basescu megismételte a háborús bűnösként elítélt Antonescu szavait: „Katonák, parancsolom, lépjétek át a Prutot!” Basescu szerint az offenzívát az indokolta, hogy „Romániának volt egy szövetségese, és voltak visszaszerzendő területei”.
A román elnök nyilatkozata pontosan hetven évvel azután hangzott el, hogy 1941. június 22-én a román csapatok átlépték a Prut folyót és megkezdték a Szovjetunió elleni offenzívát a Ribbentrop-Molotov paktum alapján egy évvel korábban elcsatolt Besszarábia és Észak-Bukovina visszafoglalásáért.
– Megengedhetetlenek az olyan szégyentelen provokációk, amelyek a második világháborús fasiszta agressziót igazolják és megszentségtelenítik a nácizmus több millió áldozatainak emlékét – reagált Alekszandr Lukasevics. Az orosz külügyminisztérium szóvivője egyúttal sürgette Európát, hogy „megfelelően értékelje” a román elnök álláspontját.
Válaszként Traian Basescu azt mondta: nem érti Moszkva felháborodást, hiszen ő korántsem az Orosz Föderációt támadta, hanem esetleg a Szovjetuniót, amely már a múlté. Máskülönben - tette hozzá a román elnök – nincs új a nap alatt, hiszen a bukaresti parlament, akárcsak az orosz törvényhozás alsóháza már korábban elítélte a Ribbentrop-Molotov paktumot, amelynek „korrigálására” hadba indult annak idején Románia. A román külügyminisztérium közleményben kérte ki magának az orosz külügyi szóvivő hangnemét. A kommüniké "elfogadhatatlan nyelvi erőszakot" említ, és burkoltan felrója Moszkvának, hogy meg sem próbálta diplomáciai csatornákon tisztázni a „félreértést”.
Victor Ponta, az ellenzéki Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke szerint egy államfőnek „2011-ben sokkal felelősségteljesebben kell megnyilvánulnia”. Zoe Petre volt elnöki tanácsos ugyanakkor rámutatott, hogy Traian Basescu nem először hozza kényes helyzetbe Romániát. Röviddel 2004-es beiktatása után felrótta a „keleti szomszédnak”, hogy „orosz tónak” tekinti a Fekete-tengert. A 2009-es elnökválasztási kampányban többször sugallta, hogy Moszkva megpróbálja a saját emberét ültetni - fő ellenfele, a szociáldemokrata Mircea Geoana személyében – a román elnöki székbe.
Cristian Pirvulescu politikai elemző azt kifogásolja, hogy a román elnök „természetellenes rokonszenvet táplál egy háborús bűnös iránt”. Traian Basescu nem először méltatja a zsidók és a cigányok ellen elkövetett népirtás miatt elítélt és kivégzett Antonescut. A 2008-as választások előtt a közszolgálati rádióban elcsukló hangon idézte fel, hogy ott hangzott el először a marsall híres hadiparancsa, amely nagyban hozzájárult, hogy bár 2002 óta törvénytelen, ma is valóságos kultusza van.