Törölte az egészségügyi illetékeket a cseh képviselőház
Csehországban tavaly januárban vezették be az egészségügyi illetékeket. A vizitdíj 30 korona (320 forint), s ugyanennyit kell fizetni a recept minden egyes tételéért is. A kórházi napidíj 60 korona, míg az éjjeli vagy a hét végi ügyeletek felkeresése, illetve a mentőszolgálat igénybevétele 90 koronába kerül. Az illetékek évi felső határa 5000 korona (53 400 forint), ha valaki ennél többet fizet, a különbözetet egészségbiztosítója megtéríti. Tavaly az illetékeken keresztül mintegy 10 milliárd korona (107 milliárd forint) folyt be az egészségügybe. A beszedett pénz az orvosoknál, illetve a kórházakban és a patikákban marad.
„Ha korlátozzák vagy megszüntetik az illetékeket, az nagy veszteség lesz az egészségügy számára. Egy ilyen helyzetben nem tudnám garantálni az egészségügyi ellátás mai színvonalát” – nyilatkozott újságíróknak Dana Jurásková egészségügyi miniszter.
Az illetékek korlátozását a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), míg teljes eltörlésüket Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) terjesztette a képviselőház elé.
Az illetékekről szóló éles és indulatos vita gyakorlatilag bevezetésük óta folyik. A parlamenti pártok közül az illetékek teljes körű megőrzését csak a Polgári Demokratikus Párt (ODS) támogatja. A másfél év alatt már eltörölték a gyerekek vizitdíját, s a gyerekek és a nyugdíjasok illetékeinek évi felső határát a korábbi összeg felére csökkentették.
Több baloldali ellenőrzés alá került régióban a regionális önkormányzatok fizetik az emberek helyett a vizit- és receptdíjakat, ami sok helyen káoszt okozott. Az egészségügyi szervezetek többsége támogatja az illetékek fenntartását. A polgári demokraták és a baloldal pénteken is kölcsönösen egymást vádolták a cseh egészségügy tönkretételével.