Erdogan Srebrenicához hasonlította Szíriát
Török hivatalos források szerint a vadászgépeket azért küldték a szír határ mellé, mert Szíria egyik helikoptere Azmarin település közelében, nyolc kilométerre a határtól lövéseket adott le. A vadászgépek érkezése után fegyveres harcra nem került sor, de bevetésük annak jele lehet, hogy Ankara kész kikényszeríteni egy repülésmentes övezetet Szíria légterén belül.
Recep Tayyip Erdogan török miniszterelnök egy szombati konferencián élesen bírálta az ENSZ Biztonsági Tanácsát, amiért nem avatkoznak be Szíriában, ez tulajdonképpen felhatalmazza Aszad elnököt, hogy naponta százakat öljön meg. Erdogan még azt is hozzátette, hogy az ENSZ ugyanolyan tehetetlen, mint húsz éve, amikor végignézték, hogy mészárolnak le több ezer embert Srebrenicában.
Korábban a török média arról számolt be, Szíria megegyezett Törökországgal, hogy erői tíz kilométeres körzetben nem közelítik meg a határt. A Damaszkusz által meg nem erősített hír azután terjedt el, hogy a török parlament jóváhagyta, a hadsereg beléphet Szíria területére. A parlament döntése után még több napig folytatódtak a határvillongások, amelyek Akcakale török falu bombázásával kezdődtek.
A határ menti harcokon kívül a szerdán földre kényszerített szír utasszállító repülőgép is tovább élezte a konfliktust Szíria és Törökország között. A török hatóságok azért állították meg a gépet, mert azt gyanították, orosz fegyvereket szállít Szíriába. Oroszország tagadta a vádakat, Damaszkusz pedig légi kalózkodással vádolta Törökországot.
Lakhdar Brahimi, az ENSZ és az Arab Liga közös szíriai megbízottja szombaton Ahmet Davutoglu török külügyminiszterrel találkozik, hogy meghallgassa Törökország álláspontját a konfliktusról. Brahimi korábban Szaúd-Arábiában tárgyalt, valószínűleg jövő héten Damaszkuszba látogat.
Nemcsak a határ mentén, hanem Szíria belső területein is folytatódtak a harcok. A Bassár el-Aszad szír elnök elleni felkelők légi bázisokat támadnak, híján vannak ugyanis a légvédelmi eszközöknek. A csütörtökön megtámadott, Aleppótól keletre lévő Taaneh bázis valószínűleg a lázadók kezébe került. Idlib tartományban az aktivisták szerint a felkelők a héten összesen négyszáz kormánypárti katonát és fegyverest fogtak el. A legtöbbjük szegény, besorozott katona volt, őket elengedték, a magasabb rangú tiszteket viszont fogva tartják.
A lázadók állítólag elfoglalták a Homsz és Aleppo között lévő Maarat al-Nuaman település melletti katonai laktanyákat is. A sikernek nagy jelentősége lehet, ezzel ugyanis elvágnák az Aleppóba vezető fő utánpótlási útvonalakat, amelyeken Aszad seregei kapnak erősítést.
Pénteken a kormánypárti csapatok ismét nagyobb erőkkel támadták a pár hónapja már szinte földig bombázott Homszt. Egy nappal korábban a szír erők állítólag nagy veszteséget szenvedtek, amikor megpróbálták visszaszerezni az egyik, lázadók által irányított negyedet.
Az összecsapások során eddig több mint 30 ezren haltak meg. A menekülthelyzet is egyre rosszabb, az ENSZ menekültügyi ügynöksége szerint naponta 2-3000 ember szökik el Szíriából, eddig összesen 340 ezren menekültek el az országból.