Törökország nem indít háborút Szíria ellen

Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök az öt halálos áldozattal járó akcakaléi incidens után szólalt meg.

Ankarában a parlament csütörtökön adott felhatalmazást a hadseregnek arra, hogy célpontokat támadjon Szíriában, válaszul arra a határincidensre, amely tegnap Törökországot érte. Szerdán szír oldalról, Tell-Abjadból a tüzérség lőtt át Törökországba: Akcakaléban öt ember – köztük egy anya, Zeliha Timucin és három gyermeke – halt meg. Csütörtöki bejelentésében Erdogan közölte, hogy „minket soha nem fog érdekelni egy háború Szíriával”, a parlamenti felhatalmazás célja csak az elrettentés. A török hadsereg egy éven át indíthat akciókat Szíriában lévő célpontok ellen. (Hasonló parlamenti felhatalmazás kell az Észak-Irakban rejtőzkődő kurd szeparatisták elleni fellépéshez is.) Erdogan hangsúlyozta, hogy békét és biztonságot akar, de hozzátette, hogy országa meg tudja védeni polgárait és határait a támadásoktól. Ezt senki ne próbálja tesztelni – figyelmeztetett.

Erdogan nem a levegőbe beszélt. 402 ezer katonával Törökországé a legnagyobb hadsereg a NATO-ban az Egyesült Államok után.

Törökország még szerdán, jóval a 320-129 arányban elfogadott parlamenti felhatalmazás előtt megtorolta a sérelmet, és visszalőtt, szír ellenzéki források szerint a hadsereg több katonájával végezve Tell-Abjadban. Damaszkusz egyébként sietve hátrált az incidens után, és ígéretet tett arra, hogy nem fordul elő többé az akcakaléihoz hasonló incidens. A dél-törökországi Sanliurfa tartományban fekvő települést korábban már többször támadta a szír tüzérség, de halálos áldozat szerdáig nem volt.

A törökök között egyébként senki nem akar háborút: csütörtök este az isztambuli Takszim téren több ezer ember gyűlt össze és skandált háborúellenes jelszavakat, amelyek között előkelő helyen szerepelt, hogy Törökország nem lesz az „imperialisták katonája”. Ami a Szíriában zajló polgárháborút illeti, Ankara a felkelők oldalán áll, és már többször lemondásra szólította fel Bassár el-Aszad szír elnök rezsimjét. A szír–török határ mentén rengeteg a menekült, és amerikai sajtóértesülések szerint aktív a CIA is, amely állítólag hónapok óta képzi ki harcra török oldalon a szír felkelőket.

Eközben a törökországi menekülttáborok kezdenek megtelni. Szíriából a forradalom másfél éve alatt becslések szerint mintegy 120 ezren menekültek az északi szomszédhoz. Regisztrált menekült közöttük 75 ezer van, a határtartományok hatóságai pedig a CNN szerint mostanában ajtóról ajtóra járnak, hogy regisztrációra vagy Szíriába való visszatérésre kényszerítsék őket.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.