Törökország: nem adják fel a parkvédők
A több mint két hete tartó törökországi tüntetéssorozat a Gezi park átépítésével kezdődött. A park Isztambul legnagyobb és szinte egyetlen zöld területe, ennek ellenére egy bevásárlóközpontot akarnak a helyére felhúzni. (A tervekben állítólag szerepelt az oszmán birodalom idejéből származó katonai barakkok felépítése is, az eredeti elképzeléshez képest azonban bevásárlóközpont helyett operaházat, színházat vagy múzeumot építenének.)
Az átépítés elleni tüntetés kormányellenes demonstrációvá vált, a tiltakozók majdnem két hétig megszállva tartották a park melletti Taksim teret. Szerda hajnalra a vízágyúval, könnygázzal és gumilövedékkel felfegyverzett rendőrség lebontotta a barikádokat és kiűzte a térről a tüntetőket, akik a Gezi parkba szorultak vissza, most is ott táboroznak.
A tekintélyelvű politizálással vádolt Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök korábban kijelentette, hogy elfogyott a türelme, és zéró toleranciát hirdetett azokkal szemben, akik továbbra is részt vesznek az incidensekben. Azt is megígérte, hogy a park átépítését felfüggesztik, és a terület sorsáról a bíróság dönt majd. Ez volt az első békülő gesztus, amelyet a konzervatív értékek propagálása miatt is kritizált miniszterelnök tett a tüntetők felé, akiket korábban szélsőségeseknek nevezett.
Ennek ellenére a tüntetők közleményben jelentették be, hogy nem hajlandóak elhagyni a Gezi parkot. „Folytatjuk az ellenállásunkat minden igazságtalansággal és tisztességtelenséggel szemben, ami az országunkban történik. Ez még csak a kezdet” – közölte a tüntetők képviselőjének tartott Taksim Szolidaritás csoport. Az Associated Press szerint egészen addig maradnak, amíg nem teljesül minden követelésük: a park érintetlenül hagyásán kívül azt akarják, hogy a brutalitásért felelős rendőröket rúgják ki, a letartóztatott tüntetőket engedjék szabadon, és tiltsák be a könnygáz, illetve más nem halálos fegyverek használatát.
Nemcsak Isztambulban, hanem az ország többi részén sem csitulnak az indulatok. Ankarában péntek éjjel a rendőrség ismét könnygázt és vízágyúkat vetett be, hogy feloszlassák a tömeget, harminc tüntetőt le is tartóztattak.
Nemcsak Erdogan kritizálói, hanem hívei is utcára vonultak: szombat délután Ankarában a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártjának (AKP) több tízezer támogatója gyűlt össze.
A május 31-én kezdődött tüntetések során öten haltak meg és több ezren megsérültek. A rendőri brutalitást több európai ország is elítélte, és komoly bírálat érte a török médiát is, ami miatt a tüntetések kezdetekor nem adtak hírt az eseményekről.