Törökország: A tüntetőket nem hatották meg a kormány ígéretei
Több ezren tüntettek kedd éjjel is Isztambulban és Ankarában a török kormány politikája ellen, a rendőrség ismét könnygázt és vízágyúkat vetett be a tömegek ellen. A közös cél még a vezető isztambuli focicsapatok szurkolóit is együttműködésre késztette: Isztambulban a két fő rivális labdarúgócsapat, a Besiktas és a Fenerbahce szurkolói együtt követelték Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök lemondását. Mint képviselőik kijelentették, most közösen kell küzdeni egész Törökország érdekében.
Törökországban hatodik napja folytatódnak a kormányellenes tüntetések, amelyek az isztambuli Gezi park átépítése elleni tiltakozással kezdődtek (a park helyére bevásárlóközpontot húznának fel). A rendőrség azt követően alkalmazott tömegoszlató eszközöket – könnygázt és vízágyúkat –, hogy a tüntetők állítólag megpróbálták megközelíteni a kormányfő irodájának épületét Ankarában és Isztambulban. Előzőleg figyelmeztették a tiltakozókat, hogy ne folytassák akciójukat.
A kormány a nap folyamán bocsánatot kért azoktól a tüntetőktől, akiket a rendőrség fellépése sebesített meg. Muammer Güler belügyminiszter pedig röviddel ezután arra szólította fel a tüntetőket, hogy tartsák be a törvényt és ne provokálják a rendőröket. A bocsánatot közvetítő Bulent Arinc miniszterelnök-helyettes szerdán a parkvédő tüntetést szervező aktivistákkal is találkozik. A BBC helyi tudósítója szerint a Taksim téren a bocsánatkérés hatására kora este szinte ünnepi volt a hangulat. Később azonban megjelentek a vízágyúk.
Arincon kívül a török NTV televízió is elnézést kért, hogy nem közvetítették a kezdeti tüntetéseket, a nézőik emiatt jogosan érezhetik magukat becsapva. Az emberek ehelyett a közösségi médiához fordultak, de sokaknak ez is a vesztét okozta: Izmirben 24 embert tartóztattak le amiatt, hogy hamis információt közöltek a Twitteren.
A tüntetők egyebek között azért akarják távozásra bírni Erdogant, mert szerintük tekintélyuralmi irányításra törekszik, és növelni kívánja az iszlám vallás szerepét az országban. Maga a miniszterelnök éppen észak-afrikai látogatáson tartózkodik, de azt üzente, hogy csütörtöki visszaérkezését követően rendezik a problémákat.
Török orvosok beszámolói szerint a tüntetéseken már több mint 1700-an sebesültek meg. Két haláleset is történt, de egyelőre nem tudni pontosan, azokért kik a felelősök.