Törökország mégsem hajlandó kivenni a részét az IS elleni harcból

Török források tagadják azokat a délelőtti értesüléseket, miszerint Ankara engedélyezte, hogy az Egyesült Államok vezette Iszlám Állam (IS) elleni koalíció használja a török katonai támaszpontokat.
Az ostrom alatt álló Kobane. Lefteris Pitarakis / MTI/AP

Törökország egyelőre nem engedélyezte az USA-nak, hogy az IS állásait célzó légicsapásokhoz használja az incirliki támaszpontot – írja a Reuters hírügynökség Ahmet Davutoglu török miniszterelnökhöz közeli forrásokra hivatkozva. A bejelentés hidegzuhanyként zúdult a nemzetközi közösségre, ugyanis Susan Rice amerikai nemzetvédelmi tanácsadó néhány órája jelentette be a megállapodás tényét.

„Üdvözöljük ezt az újfajta elköteleződést" – nyilatkozta az NBC-nek néhány órája Rice a török-amerikai megállapodásra utalva. 

A hírügynökségnek nyilatkozó források szerint azonban a felek még tárgyalnak, és egyelőre csupán a szíriai ellenzék mérsékelt csoportjainak kiképzéséről egyeztek meg. Azt, hogy erre mikor vagy hol kerül sor, nem pontosították. 

A szír-török határon fekvő Kobane városát ostromló IS már hetek óta komoly veszélyt jelent Törökország számára, ám Ankara eddig nem tett komolyabb lépést a szélsőséges szunnita szervezet megfékezésére. Hétfő reggel azonban úgy tűnt, hogy a tétlensége miatt sokat kritizált török vezetés végül engedett a nyomásnak.

Pedig Törökországnak is érdekében áll, hogy minél hamarabb visszaszorítsák az IS nyomulását a határ túloldalán. A helyzet jelenleg a szíriai Kobanéban a legaggasztóbb. A légicsapások ellenére az Irak és Szíria területén kalifátust kikiáltó és jelentős területeket az ellenőrzése alá vonó szervezet folyamatosan beljebb nyomul a városban. A kurd erők egyelőre tartják magukat, de félő, hogy a város napokon belül elesik.

A közeli fenyegetés ellenére Törökország elutasította annak lehetőségét, hogy szárazföldi csapatokat küldjön Szíriába, valamint megtiltotta, hogy a törökországi kurdok Kobane védelmére siessenek.

A konfliktus egyik legnagyobb humanitárius katasztrófáját eredményező ostromban mintegy 500 ember vesztette életét, és 200 ezer kobanei keresett menedéket Törökországban.

Kobanéhoz hasonlóan a Nyugat-Irakban található Anbár kormányzóságban is kétségbeejtő a helyzet. Az IS vezette támadások egyik legfrissebb áldozata a helyi rendőrfőkapitány, akinek halálát állítólag egy útszéli bomba okozta. A CNN mindeközben arra figyelmeztet, hogy Anbár meghódításával a szélsőségesek vészesen közel kerülhetnek az iraki fővároshoz, Bagdadhoz.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.