Három halott, 29 twitterező börtönben
Már három halottja van a napok óta zajló tüntetéssorozatnak Törökországban. Szerdán a kórházban meghalt Ethem Sarísülük. Az ankarai aktivistát a rendőrök gázgránáttal fejbe lőtték, már korábban agyhalottnak minősítették, most halálhírét a török orvosi szövetség erősítette meg. Korábban két másik férfi halt meg hasonló sérülések miatt. A tüntetéseknek négyezer sebesült áldozata van – írják a török lapok.
Eközben a Hürriyet angol nyelvű internetes kiadása arról ad hírt, hogy huszonkilenc személyt tartóztattak le szerdán az Égei-tenger partján fekvő Izmirben. Azzal vádolják őket, hogy zavargásokat szítottak és propagandát terjesztettek a Twitteren. Még egytucatnyi személyt köröznek. Az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) helyi vezetője, Ali Engin tárgyalt a rendőrség szervezett bűnözés elleni részlegével, ahol megtudta, hogy az izmiri twitterezők az isztambuli Gezi parkot elfoglaló mozgalom támogatóiként raktak fel üzenetet a mikroblogra.
Az ügyvédek szerint a rendőrségi iratokban semmi olyat nem találtak, ami „provokálhatta volna az állampolgárokat.” A Hürriyet úgy értesült több letartóztatott fiatal családjától, hogy az illetők nem is twittereztek.
A törökországi hírek szerint a tüntetések heve csökkent szerdára virradóra. A hír azonban új lendületet adhat a főleg városi fiatalok részvételével zajló tiltakozó mozgalomnak, amely Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök lemondását követeli. Eközben a nemzetközi Anonymous hackercsoport megtámadta Erdogan internetes honlapját. A hét elején a török miniszterelnök az idegen kémek mellett a Twittert jelölte ki, mint a tiltakozó mozgalom fő okozóját.
Bülent Arínc helyettes kormányfő közben fogadta a Taksim tér tüntetőinek küldöttségét, akik egy öt pontból álló követeléslistát adták át a politikusnak. Az aktivisták szeretnék, hogy a Gezi park maradjon zöldterület, ne építkezzenek rajta, a Taksim téren lévő Atatürk Kulturális Központot pedig ne rombolják le. További követelés, hogy az erőszakcselekményeket elkövető rendőröket vonják felelősségre, a könnygáz használatát tiltsák be, a letartóztatott tüntetőket feltétel nélkül engedjék el. És – hangzik az utolsó pont – szüntessék meg a véleménynyilvánítás akadályait.