Török-egyiptomi perpatvar Erdogan beszéde miatt
Mohamed Murszi iszlamista elnök tavaly nyári elmozdítását Abdel-Fattáh esz-Szíszi jelenlegi államfő vezényelte le, akkor még hadsereg-főparancsnoki tisztségében. Az új hatalmat támogató biztonsági erők és Murszi hívei közti véres összecsapásokban több mint ezer ember vesztette életét. Erdogan azóta is nyíltan támogatja az exelnök mögött álló - Egyiptomban idővel terrorcsoportnak nyilvánított - Muzulmán Testvériséget, a Kairó által forradalomként ünnepelt hatalomváltást pedig katonai államcsínynek minősíti.
Az egyiptomi külügyminisztérium élesen elítélte Erdogan kirohanását. A csütörtöki közlemény szerint az elhangzott "hazugságok és koholmányok nem meglepőek a török államfő szájából, akinek célja káosz keltése és a közel-keleti térség megosztása az (ott tevékenykedő) különböző csoportok és terrorszervezetek támogatása által". Erdogant a kairói külügyi tárca azzal vádolja: politikai, logisztikai és anyagi támogatást nyújt a dzsihadistáknak annak érdekében, hogy a régió népeit gyengítve "megvalósítsa személyes ambícióit, és felelevenítse múltban gyökerező illúzióit." Az utóbbi kitétel utalás a török államfő állítólagos birodalmi törekvéseire.
A közlemény szerint Számeh Sukri a történtek után úgy döntött, lemondja a török kollégája által kezdeményezett találkozót, amelyre az ENSZ Közgyűlés adott alkalmat. A kairói reakcióról értesülve Ankara sietve közölte, hogy az egyiptomi sajtóban keringő híreknek semmi közük a valósághoz, hiszen "sohasem kértünk találkozót az egyiptomi küldöttségtől, és továbbra sem áll szándékunkban így tenni".