Tomiszlav Nikolics: Sírásó, nacionalista, demokrata
A Nyugattól és a média részéről masszív támogatásban részesülő Tadiccsal vívott „harmadik párbajban” ugyanis óriási meglepetésre győzött, így az elkövetkező években az építőipari technikusból lett politikus fogja meghatározni a 7,2 millió lakosú balkáni ország jövőjét.
A hatvanéves Nikolics pályafutásában benne van az egykori Jugoszlávia szétesésének és Szerbia területi veszteségeinek minden tragédiája. A Kragujevacból származó férfinak nem volt könnyű gyermekkora. Mindig is provinciálisnak tartották, sűrűn élcelődtek rajta amiatt is, hogy egy ideig a kragujevaci temető műszaki igazgatójaként dolgozott. Innen ered a „Toma, a sírásó” becenév.
Megértésre és politikai otthonra a Vojiszlav Seselj által irányított Szerb Radikális Pártban talált. Gyorsan emelkedett a ranglétrán: 1991–2008 között az általa nagyra tartott Seselj mögött az SRS második emberének számított. Jugoszlávia felbomlása után Nagy-Szerbia megőrzését tekintette legfontosabb feladatának, pár hónapig harcolt a horvátokkal vívott (polgár)háborúban is. A boszniai etnikai tisztogatások, így a srebrenicai mészárlás fő felelősei, Radovan Karadzics és Ratko Mladics tábornok a szemében hősök voltak. – Nekem senki se jöjjön azzal, hogy bármelyikük is háborús bűnös lenne –nyilatkozta egyszer Nikolics, aki a néhai szerb államfő, a délszláv háborúkért súlyosan felelős Szlobodan Milosevics feltétlen hívének számított.
Milosevics uralma alatt két évig kormányfő-helyettesi posztot töltött be. Majd 2007-ben a szerb törvényhozás elnöke lett, igaz, csak pár napig, mert az új többség könyörtelenül kiebrudalta a házelnöki székből. A sokat gúnyolt Nikolics ettől kezdve elképesztő átalakuláson ment át, az elmúlt években a szélsőséges nacionalistából demokrata, s ha fenntartásokkal is, de Európa-párti politikus lett. Átváltozását sokan azzal magyarázzák: megértette, hogy a szélről kiabálva sosem lesz belőle a közepet is bejátszani tudó, nagypályás játékos.
Az új profilhoz új pártot is alapított, 2008-ban hozta létre a mérsékelt nézeteket képviselő Haladáspártot (SNS). Nem épp gyújtó hangú szónok, a kétgyermekes családapa a változás jegyében inkább a nyugodt, megfontolt férfi benyomását igyekszik kelteni. Ezzel együtt előfordul, hogy „lefasisztázza” ellenfeleit, vagy egy „darab sz.rnak” nevezi azokat, akik megkérdezik, hogy a szerény körülmények közül származó, a kragujevaci közművek volt műszaki főnökének miből telt komoly értékű ingatlanokra. Szerbia új államfőjeként már ilyen kirohanásokat nem engedhet meg magának, igaz, egyelőre az is bizonytalan, hogy hajlandó-e őszintén szembesíteni a szerb társadalmat a polgárháborús múlttal, és modernizálni, illetve az elkerülhetetlen reformokkal még közelebb vinni hazáját az Európai Unióhoz.