Tömegmészárlás: muzulmánok gyilkolták a keresztényeket Nigériában
Szemtanúk aprólékosan megszervezett tömegmészárlásként írták le a vasárnap hajnalban egyidejűleg megkezdett támadásokat. Az afrikai ország középső részén fekvő Plateau szövetségi állam székhelye, Jos város közelében helyi idő szerint hajnali három órakor három falut támadott meg a muzulmán vallású, vándorló fulani törzs több száz tagja, és reggel hat óráig háborítatlanul öldököltek, áldozataik a berom törzshöz tartozó keresztények voltak.
"Lövöldöztek, hogy megijesszék az embereket, majd bozótvágó késekkel megölték őket" - mondta Peter Gyang, az egyik falu, Dogo Nahawa lakosa. Shehu Sani, egy emberjogi szervezet aktivistája szerint jól és alaposan megszervezett, célzott támadásokról van szó, amit az bizonyít, hogy a gyilkosok egy kódszót használtak az áldozatok kiválasztásához. A falvak muzulmán lakosainak szombaton egyebek között SMS-ben küldték el a helyes választ, így azokat ölték meg, akik nem ismerték a jelszót.
Egy független nigériai tévéadó riportere vasárnap még körülbelül kétszáz falusi lakos haláláról számolt be. Elmondta, hogy a legtöbb halott bozótvágó késsel megölt nő vagy gyerek. Emberek százai menekültek el a szóban forgó településekről - tette hozzá.
Sokan panaszkodtak arra, hogy a nigériai biztonsági erők lassan reagáltak, csak az öldöklés után jelentek meg. "Egyetlen rendőrt sem láttunk a három óra alatt, amíg a támadások tartottak" - panaszolta Gyang.
A Human Rights Watch nemzetközi emberjogi szervezet mély aggodalmának adott hangot a biztonsági erők lassú fellépése miatt. A Plateau szövetségi állam keresztényeit tömörítő szövetség vasárnap közzétett közleményében a hadsereg iránti bizalmatlanságának adott hangot, szerinte a biztonság fenntartásával megbízott fegyveres erők elfogultak a keresztényekkel szemben.
A térségben gyakran történnek vallási indíttatású erőszakcselekmények. Januárban is volt egy hasonló vérengzés, akkor keresztények támadtak meg muzulmánokat, és szintén mintegy ötszáz embert öltek meg. A mostani valószínűleg annak a megbosszulása volt. A térség falvaiban azóta éjszakai kijárási tilalom van érvényben, a településeket katonák őrzik.
Goodluck Jonathan ideiglenes elnök vasárnap este elrendelte, hogy Plateau és a szomszédos államok biztonsági erőit helyezzék a legmagasabb készültségi fokozatba a további hasonló bűncselekmények megakadályozására. A hatóságok hétfő reggelig 95 embert vettek őrizetbe, akit az öldöklés elkövetésével gyanúsítanak.