Tömegével csalták tőrbe a kommunizmus elől menekülő emigránsokat

1951-ig a kommuista csehszlovák titkosszolgálat, az StB német területnek álcázott egy határmenti hegyvidéket. Az ide menekülők, azt hitték, túljutottak a vasfüggöünyön, pedig nem. Az amerikai egyenruhába bújt StB-tisztek kifaggatták, majd kínvallatták őket. Két egykori titkosszolgára most sújthat le törvény keze.

Emberiség elleni bűntett alapos gyanúja miatt kerülhet bíróság elé a kilencvenkét éves Evzen Adamovic, aki Prágában él, továbbá egykori cinkostára, a Dél-Afrikában bujkáló, egy évvel fiatalabb Emil Orovan, akit cseh kérésre az Interpol is köröz. A csehszlovák kommunista titkosszolgálat (StB) akkori két magas rangú tisztje a múlt század negyvenes években végén ördögi tervet eszelt ki és a legfelsőbb pártvezetés jóváhagyásával szervezett meg. Céljuk a Nyugatra menekülők, valamint az országban tevékenykedő antikommunista csoportosulások leleplezése volt.

A megdöbbentő tényeket Igor Lukes cseh származású, Bostonban élő történész tárta fel, hosszadalmas prágai kutatómunka során.

Eszerint az akkori nyugatnémet határtól több kilométerre levő cseh hegyvidéket az StB külföldi területekként álcázta. Az StB-tisztek német vámosoknak, illetve amerikai katonáknak beöltözve barátként fogadták a határt illegálisan átlépni igyekvőket. Olyan helyiségekbe vezették őket, ahol az amerikai zászlót és az akkori elnök fényképét is kitették, az álruhában ücsörgők pedig márkás cigarettákat füstöltek és whiskyt iddogáltak.

A disszidensek közül mindenki bedőlt a látványnak, biztosra véve, hogy szerencsésen átjutott a vasfüggönyön. A nyelvük megeredt, gyanútlanul beszámoltak eddigi tevékenységükről, névsorral és lakcímekkel szolgáltak, amikor az amerikai tisztnek öltözött titkosszolgálati kopók arról érdeklődtek, vajon kikkel számolhatnak egy esetleges felkelés megszervezésében. Ezután nemcsak ők, hanem több tucatnyi akaratlanul elárult ember került börtönbe, ahol többen meghaltak a kínzások következtében. Néhányan pedig öngyilkosok lettek, amikor rádöbbentek arra, hogy átverték őket.

A „Határkő“ fedőnevű akciót 1951 végén állították le, miután az Egyesült Államok tudomást szerzett a cselszövésről, és élesen tiltakozott Prágában az amerikai jelképek törvénytelen használata miatt.

A cseh hatóságok Lukes feljelentése után indították el a nyomozást. „Semmilyen bosszúvágy nem munkál bennem, viszont az a meggyőződésem, hogy alapvető társadalmi érdek a súlyos bűncselekményeket elkövetők törvényes felelősságrevonása. Függetlenül attól, hogy mikor követték el azokat, és most hány évesek. Akár csak a jelképes elítélésüket is fontosnak tartom” – nyilatkozta a legolvasottabb cseh internetes portálnak, a indes.cz-nek a történész.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.