Tömeges letartóztatás a hongkongi felvonulást követően
A tüntetők demokráciát követeltek, „valódi" választási lehetőséget a soron következő, 2017-es kormányzóválasztáson, és néhányan találkozni szerettek volna a jelenleg hivatalban lévő kormányzóval.
Az utóbbi évek legnagyobb tömegeit megmozgató évfordulós, demokráciapárti felvonuláson a szervezők szerint 510 ezren vettek részt, a rendőrség szerint egy időben a legtöbben 98 600-an voltak az utakon. Mindkét szám a legnagyobb 2005 óta. A szervezők a tavalyi felvonulás résztvevőinek számát 430 ezerre tették, míg 2004-ben állításuk szerint 530 ezren, 2003-ban mintegy félmillióan demonstráltak ily módon.
A több mint hétmilliós városban mozgalom indult annak érdekében, hogy a kormányzói posztra a jövőben nyilvános jelöléssel lehessen jelöltet állítani. A napokban befejeződött nem hivatalos „népszavazáson" csaknem 800 ezren fejezték ki támogatásukat ezzel kapcsolatban.
A hongkongi South China Morning Post című lap szerdán idézte Peking hongkongi összekötő irodájának igazgatóját, Csang Hsziao-minget, aki ismét kijelentette: sem a felvonulás, sem a „népszavazás" nem ingatja meg a központi kormányt abbéli eltökéltségében, hogy az általános választójogot a törvények szerint érvényesítse. Ez azt jelenti, hogy egy jelölőbizottság állít majd konzultációkat követően jelöltet vagy jelölteket.
Peking a közelmúltban kormányzati dokumentumot adott ki, amelyben világossá tette, hogy a Hongkong számára 17 éve garantált „nagyfokú autonómia" nem egyenlő a teljes autonómiával és a hatalom decentralizálásával. A Foglald el a központot (Occupy Central) elnevezésű mozgalom ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy ha nem kapnak érdemi választ javaslataikra, elfoglalják Hongkong üzleti negyedét. A városvezetés az erőszaktól, valamint a térségi kereskedelmi központ megbénításától tartva ettől igyekszik eltántorítani őket.