Tőkésék feltételesen támogatják Kelemen Hunort

A személyi elvű és a területi autonómiát, a regionalizmust, az alkotmányos reformot, az állami finanszírozású magyar egyetem és a felekezeti oktatás jogállásának törvényes elismerését kell hangsúlyosan képviselnie választási kampányában Kelemen Hunornak, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államelnök-jelöltjének ahhoz, hogy a Tőkés László EP-képviselő által vezetett Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) tagjai és támogatói rá szavazzanak november 22-én.

Tőkés közleményben szögezte le: mivel az RMDSZ az EMNT-vel történő konzultálás nélkül döntötte el Kelemen indítását, csakis abban az esetben támogathatják őt, ha kampányában a jelölt - a Románia általános problémáira adandó sajátos válaszok mellett - az erdélyi magyarság számára stratégiai fontosságú kérdéseket „kellő hangsúllyal" beiktatja választási programjába, és azokat „közéleti megszólalásai során meggyőzően képviseli".

Ennél is radikálisabb álláspontra helyezkedett a Székely Nemzeti Tanács (SZNT), amelynek elnöke, Izsák Balázs arra bíztatja a székelyföldi választókat, hogy menjenek el nagy számban szavazni, de érvénytelenített szavazólapokat tegyenek az urnákba az államelnök-választásokon, s így „ne válasszanak elnököt Romániának", amíg nem választhatnak a Székelyföldnek is.

Izsák szerint ezáltal a székelyföldi választók "autonómia-referendummá" változtathatják a November 22-i államelnök-választásokat, mert a romániai hatalom képviselői mindeddig „megakadályozták" a székelyeket abban, hogy hivatalos népszavazás során foglaljanak állást a székelyföldi autonómia kérdésében. „Ne válasszunk elnököt Románia számára egészen addig, amíg nem választhatunk a Székelyföld számára is. Ne tegyük a pecsétet egyik jelöltre sem, hanem érvénytelenítsük szavazatunkat azzal, hogy több pecséttel látjuk el a szavazólapot" - utasította Izsák a székelyeket.

Az SZNT elnöke szerint ekképpen a figyelem a Székelyföld felé irányul majd, és a hatalomnak az érvénytelen voksokat az autonómia támogatására adott szavazatokként kell majd értékelnie.

Markó Béla RMDSZ-elnök átgondolatlannak minősítette az SZNT felhívását. Kijelentette: a magyarok befolyásolhatják a román állam elnökének megválasztását, de nem dönthetnek afelől, hogy „az országnak ne legyen elnöke".

Az SZNT már az idei EP-választások előtt kilépett az EMNT-ből, és önálló szervezetként politizál. Ez az egyik oka annak, hogy az EMNT a héten úgy döntött, újraszervezi területi szervezeteit. Egyes vélemények szerint ezzel a lépéssel az EMNT valójában a magyarországi kormányváltás utáni időszakra készül, amikor majd a Fidesz segítségével újabb offenzívát indíthat az RMDSZ befolyásának megtörésére.

A Fidesz az elmúlt években több olyan törekvést is támogatott Erdélyben, amelyek az RMDSZ politikai alternatívájának létrehozását és a közösség politikai megosztását célozták, ezek azonban nem vezettek sikerre.

 

Kelemen Hunor, 2009-ben a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje volt
Csíkszereda, 2009. október 16. Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) államfőjelöltje beszél Csíkszeredában tartott kampánynyitó rendezvényén, a székelyföldi város sportcsarnokában. Romániában november 22-én tartanak államfőválasztást. Az elnöki tisztségért indul a jelenlegi államfő, Traian Basescu mellett Mircea Geoana szociáldemokrata és Crin Antonescu liberális pártelnök, illetve Sorin Oprescu független bukaresti polgármester is Kelemen Hunor mellett. MTI Fotó: Haáz Sándor
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.