Tőkés végezne a posztkommunizmussal
Az erről szóló közlemény szerint Tőkés László, aki egyben az EMNT elnöke, emlékeztetett: húsz éve kezdődött el a rendszerváltozás, amely idén áprilisban újabb lendületet kapott Magyarországon. Abbéli reményének adott hangot, hogy a magyarországi önkormányzati választások eredményeképpen kiteljesedhet az anyaországi folyamat. Magyarország ilyen szempontból modellértékű lehet Románia számára is - fogalmazott az EP-képviselő, aki szerint mind a román nagypolitikában, mind az erdélyi magyar belpolitikában szükség volna változásra.
- Le kell zárnunk a XX. század terhes örökségét, a rendszerváltozást megakasztó posztkommunista átmenet korszakát, és az egyesülő Európában végre el kell kezdenünk a XXI. századot, ki kell építenünk a valódi jogállamiságot és demokráciát. Ehhez soha vissza nem térő alkalmat jelent az Orbán Viktor miniszterelnök által javasolt Nemzeti Együttműködés Rendszere - jelentette ki Tőkés László. Mint a közlemény fogalmaz, az EMNT a Fidesz-KDNP és az általuk felállított kormány stratégiai partnereként a közéleti és a nemzetpolitikai rendszerváltozás jegyében tartotta meg kétnapos ülését. A nemzeti együttműködésből az EMNT ki akarja venni a részét - hangsúlyozta Tőkés László. Hozzáfűzte: ebben a munkában mindenkire számítanak, a civil szférára, az egyházakra, a különböző politikai szervezetekre, mindenkire, aki a határok fölötti nemzetegyesítés érdekében, s egyben a külhoni magyar közösségek számára létfontosságú nemzeti autonómiák rendszerének felépítéséért dolgozik.
Toró T. Tibor ügyvezető elnök röviden beszámolt arról, hogy az EMNT elnöksége az új magyar kormány felállása után több ízben is találkozott az anyaországi vezetőkkel. Ezeken a találkozókon áttekintették, hogy az EMNT milyen konkrét formában és mértékben járulhat hozzá a nemzeti együttműködéshez.
Az ügyvezető elnök felhívta a figyelmet: a magyar nemzetegyesítés folyamatában leginkább információkra, ismeretekre, tudásra és hálózatépítésre van szükség. Ennek jegyében az EMNT olyan regionális központok létrehozását kezdeményezi, amelyek biztosítani tudják az információ- és tudáscserét a romániai és a magyarországi - intézményi és személyi - elit, illetve a magyar közösség tagjai és csoportjai között.
Új magyar párt alakulna
Az EMNT vezetői az ülés után tartott vasárnapi sajtóértekezletükön újságírói kérdésre válaszolva elmondták: alapos megfontolás után úgy döntöttek, hogy a szervezet következő országos közgyűlésen, 2010. november 27-én javasolni fogják az EMNT küldötteinek egy új, valóban az autonómia iránt elkötelezett magyar párt létrehozását. Toró mindehhez hozzátette: ez nem jelenti azt, hogy az EMNT párttá alakulna, hiszen az EMNT-re ebben a formában továbbra is szükség van. De a jelenlegi két párt - a Magyar Polgári Párt (MPP) és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) - tevékenységével szemben egyre inkább megfogalmazódik a választói elégedetlenség - mondta Toró. Az előbbi a jóra való restségnek, a másik a hatalom öncélú akarásának a bűnébe esett, emiatt - tette hozzá - igény van egy olyan politikai szereplőre, amely felvállalja az erdélyi magyarság érdekeit, az autonómiatörekvéseket pedig nem csupán szóban és kampány idején érvényesíti. AZ EMNT parlamenti jellegű közképviseleti testületként határozza meg önmagát, ténykedésének középpontjában az erdélyi magyar közösség autonómia-törekvései állnak.
Toró szerint az új párt lenne a Tőkés-párt, ami azt jelenti, hogy a Tőkés László által megjelenített és húsz éve következetesen vállalt értékrend alapján hoznák létre a formációt. Tőkés - aki egyébként kijelentette, hogy az új politikai párt elnöki tisztét nem vállalja, mivel ő nem pártkatona - az új szerveződés lehetséges integráló szerepét emelte ki. Számítanak mindenkire, aki önös érdekein túllépve a nemzeti autonómiákért és a magyar nemzetegyesítésért akar dolgozni - mondta. Meg fogják keresni annak a lehetőségét is - fűzte hozzá -, hogy mind az MPP-vel, mind az RMDSZ-szel, továbbá a Székely Nemzeti Tanáccsal (SZNT) és más politikai-közéleti szereplővel is megtalálják a közös hangot e célok elérése érdekében.
Tőkés szerint ennek az összefogásnak az az előfeltétele, hogy érdemi változásokat hajtsanak végre az erdélyi magyar belpolitikában. Az összefogás, az együttműködés továbbra is alapkövetelmény, de nem bármi áron - jelentette ki Tőkés. "Nemzetstratégiai prioritásainkból - úgymint a háromszintű autonómia, a teljes értékű állampolgárság, a kisebbségben élő magyar közösségek kollektív jogai - nem engedhetünk" - szögezte le az EMNT elnöke.