„Többé-kevésbé hivatalos személyek” gyűjtik az erdélyi szavazatokat
Az EMNT és a vele rokon Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) aktivistái szó szerint házhoz mennek, miután a lapunk birtokába került belső dokumentum tanúsága szerint rendelkeznek a regisztráltak névsorával.
A magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgároknak március 22-éig kellett kérniük felvételüket a névjegyzékbe ahhoz, hogy levélben szavazhassanak az április 6-i országgyűlési választáson. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) hétfőtől el is kezdte a választási levélcsomagok kézbesítését a határokon túlra. A levélben szavazók a regisztrációkor választhattak, hogy postán akarják megkapni a szavazólapot is tartalmazó levélcsomagot, vagy külképviseleten, esetleg magyarországi településen veszik át.
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) nyilvántartása szerint Romániából 99 628-an regisztráltak. Továbbá több mint 86 ezren e-mailben kértek értesítést, közöttük úgyszintén sokan lehetnek romániaiak. Csíkszeredán több mint tízezren, Kolozsváron több mint háromezren akarják átvenni a szavazási levélcsomagjukat.
A szavazó szabadon dönthet arról, milyen úton juttatja vissza voksát: a válaszborítékot feladhatja postán (bárhonnan ingyen), a szavazatot tartalmazó boríték azonban leadható a szavazás napján bármelyik külképviseleten, vagy Magyarországon. Az NVI figyelmeztetett: a levélszavazatok visszajuttatásánál a voksolóknak figyelembe kell venniük, hogy csak azokat a szavazatok érvényesek, amelyek postán a szavazást megelőző szombat éjfélig beérkeznek.
Az erdélyieket kifejezetten óvják attól, hogy postázzák a voksukat. „Postázni is lehet a szavazatokat, de azt tanácsolják a választóknak, hogy inkább bízzák az EMNT-re a szavazatukat, mint a román postára” – idézte az MTI Sándor Krisztinát, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) ügyvezető elnökét, aki erről egy kolozsvári sajtótájékoztatón, Szűcs Zoltán konzul társaságában beszélt. Az üzenet egyértelmű: az EMNT szavazatgyűjtő tevékenységét a magyar kormány is támogatja.
Sándor Krisztina megjegyezte, hogy az EMNT és az EMNP a regisztráció folyamatában is együttműködött, így az EMNP helyi irodáiban is leadhatók a szavazatok. A már említett forrásunk szerint azonban ez nem puszta lehetőség. A néppártosokat utasították arra, hogy „lehetőleg ők gyűjtsék be a szavazatokat”.
Szerettük volna megszólaltatni az ügyben Sándor Krisztinát, de ő előbb elfoglaltságra hivatkozva kérte, hogy később hívjuk, majd nem vette fel a telefonját. Áttételesen azonban megerősítette az információnkat, amikor a Szűcs Zoltán kolozsvári konzullal közösen tartott sajtótájékoztatóján azt mondta: az EMNT munkatársai ellátogatnak valamennyi olyan településre, amelyről sokan kérték felvételüket a választói névjegyzékbe. Ugyanakkor a már említett sajtótájékoztatón bemutatták az EMNP által kiadott szórólapot is, amely a szavazás menetéről tájékoztat, és amelyről Sándor elmondta: ezt a lapot 150 ezer háztartásba juttatja el az EMNP. Ez szintén azt erősíti meg, hogy az EMNT nyilvántartást vezet a névjegyzékbe vett választókról, hiszen a regisztráció lezárása után csak azt a mintegy 150 ezer embert érdemes tájékoztatni a szavazás menetéről, aki voksolni fog.
Navracsics Tibor igazságügyi miniszter korábban az LMP-s Schiffer Andrásnak azt válaszolta a levélben szavazással kapcsolatos aggályaira: senki sem jogosult arra, hogy „többé-kevésbé hivatalos személy látszatát keltve” a választópolgárok levélben leadott szavazatait gyűjtse, de azt sem lehet megakadályozni vagy törvénysértőnek tekinteni, ha több választópolgár ugyanazt az embert kéri meg válaszborítékja feladására. Ehhez képest a kormány által támogatott EMNT nagy erőbedobással küzd azért, hogy az erdélyiek lehetőleg ilyen, „többé-kevésbé hivatalos személyeknek” adják át a levélszavazatukat.