Több tucat magyar névtábla hiányzik Szlovákiában
„Ezen a településen a törvény értelmében kötelező feltüntetni a helység nevét a nemzeti kisebbség nyelvén is. A tábla hiánya törvénysértés!“ – ezt a szöveget erősítettük fel szombaton három nyelven (szlovákul, magyarul és angolul) azokon a településeken, ahol csak egynyelvűek a helységnévtáblák – jelentették be a Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom aktivistái, akik továbbra sem hajlandóak felfedni a kilétüket.
Lapunknak is elküldött közleményükben rámutatnak: „A szlovákiai, 1994-től hatályos törvény alapján ott, ahol valamelyik szlovákiai nemzeti kisebbséghez tartozó helyi lakosság arányszáma eléri a húsz százalékot, kötelező az ő anyanyelvükön is feltüntetni többek között az adott település nevét. Mozgalmunk tavaly október 23-án felmérést készített, s mint kiderült, 76 magyar nyelvű tábla hiányzott. Ezért azonnal levelet intéztünk az illetékes vállalathoz, ahonnan postafordultával azt a választ kaptuk, hogy a lehető legrövidebb időn belül pótolják a hiányzó táblákat. Ugyancsak tavaly ősszel Juhász László, a kisebbségügyi miniszterelnök-helyettes hivatalának vezetője levélben szólította fel a közutakat felügyelő céget, hogy haladéktalanul intézkedjenek, mert különben pénzbírsággal sújtják őket. Mindezek ellenére máig nem tettek eleget törvényes kötelezettségüknek, sőt: a csak szlovák nyelvű táblák száma a dél-szlovákiai régiókban 81-re emelkedett. Aktivistáink ezért az összes tábla alá háromnyelvű feliratot helyeztek el, mely felhívja a figyelmet a törvénysértésre. Ez a felhívásunk reményeink szerint a közútkezelőt és az illetékes önkormányzatokat is haladéktalan cselekvésre készteti“ – közlik tájékoztatójukban.
Végezetül emlékeztetnek arra is, hogy „ugyanilyen ellenállással találkozunk a hivatalokban és a hatóságok részéről is, amikor ügyeinket törvényes módon, magyarul szeretnénk intézni. Szlovákia akkor lesz egy jobb hely mindannyiunk számára, ha véleményünket nem csak szavakban, de tettekben is vállaljuk. A Kétnyelvű Dél-Szlovákia mozgalom a jövőben is figyelemmel követi majd, miként sikerül betartani a hatóságoknak és önkormányzatoknak azokat a rendelkezéseket, melyeket a törvények szabályoznak“ – hangsúlyozza a mozgalom közleménye.
Megkeresésünkre több szlovákiai politológus úgy vélekedett, hogy az illetékes hivatalok valószínűleg kivárják a március 10-ére kiírt előrehozott választások eredményeit, amelyek alapján nagy valószínűséggel a Robert Fico vezette Smer ismét kormányzati pozícióba kerül. A baloldali tömörülés egyik ideológusa, Dusan Caplovic éppen e hét végén jelentette ki, hogy „véget kell vetni Dél-Szlovákia elmagyarosításának“. Kollégája, Marek Madaric volt kulturális miniszter pedig közölte, hogy ha a Smer ismét hatalomra kerül, akkor érvénytelenítik azt a kisebbségi nyelvhasználati törvényt, amelyet tavaly a pozsonyi törvényhozás a Híd párt javaslatára fogadott el, s amely az eddigiekhez képest gyarapította a szlovákiai nemzeti kisebbségek hivatali anyanyelv-használati jogait.