Több mint tíz éven át hallgatták le Merkelt az amerikaiak

A későbbi német kancellár telefonjára először 2002-ben szállt rá az NSA. Idén a száma még szerepelt a lehallgatottak listáján.

Több mint tíz éve, 2002 óta szerepel Angela Merkel mobiltelefonja az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökég (NSA) lehallgatási listáján – írja a Spiegel titkosszolgálati dokumentumokra hivatkozva. A német hírmagazin szerint az amerikaiak három évvel azelőtt kezdték el lehallgatni Merkelt, hogy a politikus asszony CDU-elnökből kancellárrá avanzsált volna, a száma pedig még az idén nyáron is szerepelt az NSA-nak a lehallgatott személyekről készített listáján – mindössze néhány héttel azelőtt, hogy az amerikai elnök, Barack Obama elnök ellátogatott hozzá a német fővárosba. Ahogy a Spiegel írja, a dokumentumokból az nem derül ki, hogy Merkel  „lehallgatása” valójában mit jelent: felvették a beszélgetéseit, vagy az NSA-t csak a mobiljában szereplő adatok érdekelték.

Merkel és az egész berlini  kormányzati negyed lehallgatásával az NSA Special Collection Services nevű egysége volt megbízva. Ez az egység az amerikai nagykövetség Pariser Platz-i épületében működött, de volt egy másik amerikai kémközpont Frankfurtban is. A CIA és az NSA világszerte 80 ilyen állomást tartott fenn; az egyik dokumentum, amelybe a Spiegel betekintést nyert, ki is mondja, hogy jelentős károkat okozna az Egyesült Államok és valamelyik más ország viszonyának, ha fény derülne arra, mi folyik az amerikai nagykövetségeken.

Ami Németországot illeti, ez a kár most már tény, Merkel legalábbis állítólag nagyon ki van akadva, amiért lehallgatták. Azt mondja, számára az egész olyan, mintha még mindig az egykori NDK-ban élne. Szakértők szerint a német-amerikai viszony most a világháború óta nem tapasztalt mélypontra süllyedt.

Lehallgatása miatt Merkel még azelőtt felhívta Obamát, hogy a Spiegel a héten a nyilvánosság elé állt volna az üggyel. Tiltakozására azt a választ kapta, hogy most nem hallgatják le és a jövőben nem is fogják soha. Arról amerikai részről senki nem beszél, hogy Merkelt az NSA korábban nem hallgatta le. Obama nemzetbiztonsági tanácsadója, Susan Rice is csak azzal nyugtatta a német kancellár külpolitikai tanácsadóját, Christoph Heusgent, kizárt, hogy Merkel jelenleg vagy a jövőben lehallgatják – de arról nem tudja biztosítani, hogy a múltban ez nem történt meg. Bevallása szerint Obama nem tudott arról, hogy a német kancellár mobiljára rászállt az NSA. Ha tudott volna – mondja az amerikai elnök –, azonnal leállítja az ügynökséget.

A botrány kitörése után Németország a szintén indusztriális méretekben lehallgatott Franciaországgal együtt jelezte, az év végéig megállapodást szeretne az Egyesült Államokkal az egymás utáni kémkedés tilalmáról. Egy német titkosszolgálati küldöttség emiatt nemsokára a tengerentúlra utazik.

A világon elszórt 80 kémközpontjukat az amerikaiak egyébként még a hetvenes években építették ki. Közülük 19 volt európai nagyvárosokban – Berlinen kívül jutott belőlük Párizsba, Madridba, Rómába, Prágába és Genfbe is.

Obama és Merkel még egymás mellett a G20 szeptemberi csúcsán. Arról amerikai részről senki nem beszél, hogy a német kancellárt az NSA korábban nem hallgatta le
Russian President Vladimir Putin holds out his arms as he walks past U.S. President Barack Obama (centre L) during a group photo at the G20 Summit in St. Petersburg September 6, 2013. Above Obama is British Prime Minister David Cameron, above Putin is German Chancellor Angela Merkel. At right is Indonesian President Susilo Bambang Yudhoyono. REUTERS/Kevin Lamarque (RUSSIA - Tags: TPX IMAGES OF THE DAY BUSINESS POLITICS)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.