Több menekültet fogad Ausztrália
– Az üzenet lényege, hogy aki csónakon érkezik, az nagy eséllyel a naurui és a Pápua Új-Guinea-i menekülttáborba kerül. Aki viszont a legális utat választja, az nagyobb eséllyel kap helyet Ausztráliában – kommentálta a döntést Julia Gillard. Az ausztrál kormányfő szerint a szakértők által javasolt módosítások a szabályozott bevándorlást erősítik, az embercsempészet helyett. A húszezres kvótát a tervek szerint öt éven belül 27 ezerre emelik a kontinens-országban. A most elfogadott döntések a nyáron elkészült jelentés alapján születtek, amelyet az egykori vezérkari főnök, Angus Houston vezetése alatt álló szakértői csoport készített el.
Gillard szerint nem élvezhetnek előnyt azok a menedékkérők, akik lélekvesztőkön közelítik meg az ausztrál partokat, veszélyeztetve a maguk és gyermekeik életét, miközben nkomoly összegeket fizetnek ki az embercsempészeknek.
Guillard pártja, a Munkáspárt támogatna egy menekültcserét is Malajziával. Eszerint Ausztrália nyolcszáz illegális, hajóval érkező menekültet küldene Malajziába, cserébe négy éven belül négyezer, legális bevándorlót fogadna. Tavaly a bíróság már elutasított egy hasonló tervet, Malajzia ugyanis nem írta alá az ENSZ menekültügyi egyezményeit, így nem biztos, hogy megfelelő védelmet tudna nyújtana a menedéket kereső embereknek. A jelentésben a bizottság támogatná a terv továbbfejlesztését.
Az ellenzék a Malajziával kötendő egyezményt nem, a naurui és Pápua Új-Guinea-i menekülttáborok újranyitását viszont támogatná. Azt is javasolják, adjanak engedélyt a tengerészetnek a hajók visszafordítására. A jelentésben szó van erről is: megállapítják, a törvényes feltételek egyelőre a hajók visszaküldését nem teszik lehetővé, ez azonban a jövőben változhat.
Júniusban az ausztrál parlament leszavazott egy menekültügyi törvénytervezetet, miután két túlzsúfolt, rosszul felszerelt menekülthajó is elsüllyedt Karácsony-sziget közelében. Utóbbin legalább 87-en életüket vesztették.