Több kelet-európai holokauszt-túlélő kap német kárpótlást
Kiterjesztik a német kárpótlásra jogosult holokauszt-túlélők körét a kelet-európai térségben és a volt Szovjetunió utódállamaiban azzal a megállapodással, amelyet csütörtökön Berlinben írt alá a német pénzügyminiszter és a kárpótlási igényeket Németországgal szemben érvényesítő Claims Conference vezetője.
A Wolfgang Schäuble és Julius Bermann, a New York-i központú szervezet elnöke által ünnepélyes keretek között aláírt megállapodás révén a Claims Conference adatai szerint mintegy 80 ezerrel terjed ki a kárpótlásra jogosultak köre a volt szocialista országok térségében, továbbá világszerte 100 ezer túlélő hozzájárulást kaphat az otthoni ápoláshoz a német államtól.
Akik eddig nem tartoztak a jogosultak közé, 2556 eurós egyszeri kárpótlást kaphatnak, és 300 eurós havi nyugdíjra tarthatnak igényt mindazok, akik legkevesebb 3 hónapot töltöttek gettóban vagy koncentrációs táborban, illetve legkevesebb 6 hónapig voltak kénytelenek álnéven vagy rejtőzködve élni a náci üldöztetés miatt.
A megállapodást a túlélők kárpótlásáról szóló 1952-es, úgynevezett Luxemburgi Megállapodás 60. évfordulója alkalmából a berlini Zsidó Múzeumban tartott ünnepségen írták alá. A rendezvényen Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter kiemelte: az új egyezménnyel Németország ismét elismeri történelmi felelősségét a nemzetiszocialista rezsim rémtettei iránt.
A megállapodással a német újraegyesítés nyomán 1992-ben megkötött, úgynevezett Artikel 2 egyezményt újította meg Németország és a Claims Conference. Az egyezmény neve a német újraegyesítésről szóló NSZK-NDK államközi szerződés második cikkelyére utal, amelyben a felek rögzítik, hogy az egyesült Németország kormánya kész tárgyalásokat folytatni a kárpótlás kiterjesztéséről.
Schäuble a berlini RBB-Inforadio hírcsatornának adott csütörtöki nyilatkozatában azt mondta: a holokauszt „felfoghatatlanul súlyos bűncselekmény” volt, amelynek máig nem ismert valamennyi áldozata és túlélője, ezért rendszeresen vizsgálni kell a kárpótlási jogosultság kérdését, és „emberileg megfelelő és pénzügypolitikailag képviselhető megoldást kell találni”.
A Claims Conference szerint a holokauszt-túlélők száma jelenleg 500 ezerre tehető, többségük igen idős. A szervezet számításai szerint az új megállapodás 300 millió eurós kiadást jelent a német államnak.