Több ezren tüntettek a bevándorlási reform mellett
Több ezren gyűltek össze tegnap a Capitolium előtt Washingtonban, hogy kifejezzék támogatásukat az új bevándorlási törvénnyel kapcsolatban, amely több millió, az országban illegálisan tartózkodó bevándorlónak tenné lehetővé az állampolgárság megszerzését. (Demonstráció egyébként New Yorkban, San Franciscóban és Atlantában is volt.)
A demokrata és a republikánus szenátorokból álló nyolcfős csapat hamarosan befejezi a bevándorlási reform előkészítését. A tervezetet valószínűleg jövő héten nyilvánosságra hozzák, majd az Emlékezés Napjáig (május utolsó hétfője) a szenátus elé kerülhet. Annak ellenére, hogy a republikánusoknak is egyre jobban számítanak a bevándorlók – Barack Obama győzelmét nem kis részben a spanyol ajkúak szavazatainak köszönheti –, a képviselőházban többségben lévő republikánusok közül sokan ellenzik az illegális bevándorlók állampolgársághoz juttatását.
A tegnapi washingtoni tüntetésen a megállapodást kidolgozó egyik szenátor, Robert Menendez arról beszélt, hogy a törvényt az év végéig el is fogadhatják. Ez ugyanis nemzeti, gazdasági és nemzetbiztonsági érdekeket szolgál. A The Washington Post több résztvevőt is megszólaltatott, köztük egy arkansasi építőmunkást, aki elmondta, hogy a kongresszusnak küldött üzenetük egyszerű és világos: – Dolgozunk, adót fizetünk, a gyerekeinket iskolába járatjuk, korrekt elbánást szeretnénk. Sok spanyol ajkú szavazott a demokratákra, és most a republikánusok rájöttek, hogy változtatniuk kell – mondta a férfi. A tömegben sokan panaszkodtak arra is, hogy szétszakítják a családokat, és a bevándorlásról szóló vita már túl hosszúra nyúlik.
Nem maradhattak el az ellentüntetők sem, akik „Védjék meg a határokat”, „Ne legyen amnesztia” feliratú táblákkal tiltakoztak, véleményük szerint ugyanis az állampolgárokká avanzsált illegális bevándorlók elvennék a munkát az amerikaiak elől.
A törvénytervezet szerint az Egyesült Államokban illegálisan élők tíz év után szerezhetnének zöld kártyát, 13 év után pedig állampolgárságot. De csak akkor, ha teljesítenek bizonyos követelményeket, például megtanulnak angolul, kifizetik bírságaikat és adóhátralékaikat, illetve van munkahelyük, írja a WP. Eleinte márciusra, majd április elejére ígérték a javaslat kidolgozását. A reform támogatói szerint naponta ezer embert toloncolnak ki az országból, a bevándorlási reformot prioritásként megnevező Obama azonban kijelentette, hogy ez ellen nem tesz semmit, nem akarja ugyanis magára haragítani a képviselőket, akiknek a támogatására most igencsak szüksége lesz.