Több ezer katonát vezényelnek a felkelők ellen
A kormánypárti biztonsági erők szinte teljesen leverték a lázadást Damaszkuszban, habár a felkelők szerint még mindig helikopterekkel támadják a város egyes részeit. A kormány katonái a főváros után az ország kereskedelmi központjának tartott Aleppo visszafoglalására indultak, és tegnap már vadászgépekkel bombázták a várost. Állítólag a felkelés tavaly márciusi kezdete óta ez volt az első alkalom, hogy a rezsim ilyen módon vetette be a harci gépeket. A fővárost és Szíria második legnagyobb városát eddig nagyrészt elkerülték a harcok, az utóbbi pár hétben viszont itt is megszaporodtak az összecsapások.
Szerdán a felkelők állítólag az Aleppóba tartó főúton megtámadtak egy hadoszlopot. Az ellenzéki aktivisták arról is beszámoltak, hogy a hadsereg török határnál állomásozó katonái megindultak Aleppo felé. Úgy tűnik, a rezsim minden erejét képes bevetni, hogy visszafoglalja a várost. Mindeközben Törökország bejelentette, lezárja a határt. Azt nem tudni, hogy ennek van-e köze a katonák visszavonásához. Törökország „biztonsági kockázatra” hivatkozott, így arra is utalhatott, hogy a felkelők már több határátkelőhelyet is elfoglaltak a török határ mentén.
Bassár el-Aszad szír elnök egyik tábornoka, közeli barátja és az elit Köztársasági Őrség volt parancsnoka első alkalommal szólalt meg azóta, hogy elmenekült Szíriából. Eddig nem lehetett tudni, hogy csak elszökött vagy át is állt az ellenzék oldalára. Az al-Arabija televízió felvételén Manaf Tlasz felszólítja a szíriaiakat, hogy lépjenek fel együtt egy demokratikus Szíria létrehozása érdekében. – A forradalomnak a korrupciót és az elnyomókat kellene támadnia, és nem a társadalmat lerombolnia – mondta, és bátorította a hadsereg többi magas rangú tisztjét is, hogy dezertáljanak.
Mindeközben Hillary Clinton kijelentései azt sugallják, az Egyesült Államok biztos az ellenzékiek győzelmében. Az amerikai külügyminiszter kijelentette, hogy a felkelők területfoglalásai „biztos menedéket” jelentenek a további ellenzéki lépésekhez. Clinton azonban hangsúlyozta azt is, Aszadnak még mindig van lehetősége, hogy tárgyaljon a távozásáról. Sőt a külügyminiszter felvetette, ideje elgondolkodni, hogyan lehet majd kormányozni egy Aszad utáni Szíriát, és hogyan lehet elejét venni a vallási megtorlásnak.