Több ezer farmer tiltakozott a kormány ellen
Kolumbiában közel két hete tartanak az erőszakos tüntetések. Csütörtökön Bogotában több ezer farmer, diák és közalkalmazott menetelt, ők azt állítják, hogy a kormány kereskedelmi és agrárpolitikája számukra az elszegényedést jelenti. A tüntetők szolidaritásuk jeléül tipikus farmer öltözetet - gyapjúponcsót, széles karimájú kalapot és gumicsizmát - viseltek, és így vonultak a Plaza Bolívár felé, ahol az elnöki palota és a kongresszus épülete található, írja a Reuters. A tüntetés közben fazekakat ütögető farmerek utakat zártak le, és többen összecsaptak a rohamrendőrökkel, akik könnygázt vetettek be ellenük. Bogotán kívül több városban, például Medellinben és Caliban is voltak megmozdulások.
Juan Manuel Santos elnök eddig képtelen volt véget vetni a burgonyatermesztőket, tejtermelőket és tanárokat egyesítő országos demonstrációknak. Azt elismerte, hogy a mezőgazdaság válságban van, és a tüntetések megalapozottak, de békés véleménynyilvánításra és párbeszédre szólított fel. Santosra - akinek hamarosan el kell döntenie, hogy másodjára is indul-e az elnöki székért - az agrárpolitika elleni tüntetéseken kívül a FARC gerillaszervezettel folytatott béketárgyalások miatt is nagy nyomás nehezedik.
Az utóbbi években a farmercsaládok élete egyre kilátástalanabbá vált. A kedvezőtlen időjáráson kívül az is nagy problémát jelent, hogy a betakarított termésből származó jövedelem már alig fedezi a műtrágya és a termés elszállításának költségeit. A burgonya- és kukoricatermesztők, illetve a tejtermelők szerint az Európai Unióval és az Egyesült Államokkal kötött kereskedelmi szerződések szinte lehetetlenné teszik, hogy felvegyék a versenyt az olcsó importáruval. Idén már ez a második hulláma a kormányellenes tüntetéseknek, és a második legnagyobb kolumbiai szakszervezet vezetője szerint a következő napokban még több demonstráció várható, ha a kormány nem teljesíti kéréseiket.