Több tucat nőt rabolt el a Boko Haram
A szervezet ismét jól bevált módszeréhez, emberrabláshoz folyamodott, amelyet sajtóértesülések szerint múlt hét csütörtökön követtek el, ám az esetre csak most, öt nappal később derült fény. A nőkre állítólag fegyvert szegeztek, teherautókra terelték őket, majd elhajtottak velük a borno állambeli Garkin Fulaniból. A militánsok három férfit is magukkal vittek, ők állítólag a nőket próbálták megvédeni.
„Amikor fény derült az esetre, úgy három órával azután, hogy megtörtént, megpróbáltunk utánuk eredni, de a járműveinkkel nem tudtunk messze jutni. Sajnos, későn szereztünk tudomást a történtekről" – nyilatkozta a BBC-nek a helyi önvédelmi erő egyik tagja.
A Boko Haram legutóbbi akciója kísértetiesen hasonlít a diáklányok április 14-i elrablására. A szervezet tagjai általában este, váratlanul csapnak le, majd áldozataikra fegyvert szegezve teherautókra terelik őket és elhajtanak. A diáklányok többsége azóta is fogságban van – mintegy ötvennek sikerült megszöknie –, és bár a Boko Haram vezetője Abubakar Shekau az elrablás utáni hetekben közölt egy videót róluk, az utóbbi időben nem érkeztek hírek.
Shekau alkut ajánlott az eredménytelensége miatt igencsak sokat kritizált Goodluck Jonathan elnöknek és a hatóságoknak: bebörtönzött militánsokért cserébe hajlandó elengedni a lányokat. A kormány azonban elutasította a fogolycserét. A hatóságok ráadásul nemrég azzal álltak a nyilvánosság elé, hogy lokalizálták a fogva tartott lányokat, ám azonnal leszögezték, hogy nem indítanak mentési akciót, ugyanis az túl kockázatos lenne.
A Boko Haram 2002-ben alakult, de hét évvel később, 2009-ben kezdett véres merényletekbe. A szervezet, amelynek neve Hausa nyelven azt jelenti, hogy „a nyugati oktatás bűn/tiltott", az utóbbi időben egyre gyakrabban csap le Nigéria különböző területein. Bár eddig főleg az ország északi-északkeleti részén volt a legaktívabb, minden jel arra mutat, hogy terjeszkednek az országban, és egyre szélesebb körben hajtanak végre merényleteket.
A kormány időről-időre bejelenti, hogy sikeres akciókat hajtott végre a szervezet ellen – legutóbb hétfőn adták hírül, hogy 50 militánssal végeztek – ez messze elmarad a Boko Haram áldozataitól, és bár a kormány már több mint egy éve szükségállapotot hirdetett a legkritikusabb régiókban – többek között Borno államban –, a jelek szerint tehetetlen az iszlamistákkal szemben.
Emberi jogi szervezetek szerint az idei évben már mintegy 3300 ember esett áldozatul a militánsok ámokfutásának. Két hónappal ezelőtti becslések még „csupán" 1500 halálos áldozatról szóltak.