Több százan tüntetnek Erdogan ellen a bányarobbanás miatt

Dühös tüntetők állítólag megrugdosták a szerencsétlenség helyszínére érkező Recep Tayyip Erdogan miniszterelnök autóját, valamint a kormány lemondását követelték. A BBC szerint több százan gyűltek össze a bányát működtető vállalat isztambuli székháza előtt. A mentési munkálatok folynak, még több mint százan lehetnek a bányában, ahol tegnap este történt robbanás.
Ankarában könnygázzal oszlatták a tüntetőket. Reuters

Legalább 245-en vesztették életüket a tegnapi bányarobbanást követően, de a halálos áldozatok száma nőhet, ugyanis több mint százan rekedtek a romok között. Taner Yildiz török energiaügyi miniszter szerint a bányában kialakult tűz nehezíti a mentést, és egyre halványabb a remény, hogy a lent rekedt dolgozókat sikerül élve felszínre hozni. 

Mindeközben számos városban utcára vonultak az emberek: Ankarában a tüntetők Molotov-koktélokat dobtak a kiérkező rendőrökre, akik könnygázzal próbálták meg oszlatni a tömeget. Az AP hírügynökség helyszíni tudósítója szerint Soma városában is erőszakos tüntetések zajlanak.

Az indulatokat többek között az válthatta ki, hogy sokan érzéketlenséggel vádolják Erdogant – akit „gyilkos" és „tolvaj" jelzőkkel illetett a tömeg –, a miniszterelnök ugyanis azzal próbálta csökkenteni a kormány felelősségét, hogy egy 19. századi brit bányabalesethez hasonlította a mostani esetet. A robbanást követő órákban Erdogan kormánya azonnal célkeresztbe került, a felháborodott emberek szerint ugyanis a somai bányának – ahol állítólag a biztonsági és egészségügyi előírásokat sem tartották be –, nem szabadott volna üzemelnie.

„A kormány nem vette figyelembe a somai bányára vonatkozó figyelmeztetéseket, és a bányászok végül az életükkel fizettek ezért" – idézi egy török újságíró szavait a BBC.

A nyugat-törökországi nagyvárostól, Izmirtől 120 kilométerre északkeletre fekvő somai szénbányában tegnap robbant fel két kilométer mélyen egy transzformátor, amelyet aztán áramkimaradás követett, ráadásul a liftek sem működtek.

Jelenleg is zajlanak a mentési munkálatok Somában
Stringer / Reuters

Az első jelentésekben szereplő húszról szerda reggelre a tízszeresére, 201-re nőtt a bányaszerencsétlenség áldozatainak a száma, amely jelenleg 245-nél jár. Hatósági jelentések szerint bár 450 bányászt már sikerült kimenteni, több mint 100 ember még mindig a föld alatt van. Az áldozatok többsége szén-dioxid- és szén-monoxid-mérgezésbe halt bele. Körülbelül 780-790 ember volt a bányában a transzformátor robbanásakor.

Törökországban a bányaszerencsétlenség nem számít ritka jelenségnek a hanyag biztonsági feltételek miatt, a szakszervezetek pedig arról beszélnek, hogy az egyre több privatizáció és a rengeteg alvállalkozó feltűnése várhatóan csak növelni fogja a mostanihoz hasonló katasztrófák számát. Törökország eddigi legnagyobb bányaszerencsétlensége egy 1992-es gázrobbanás volt a fekete-tengeri Zonguldak mellett. Akkor 263 bányász vesztette életét.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.