Több ebolavakcinán is dolgoznak
Az utazási tilalom ötlete Svájcban is felvetődött. Ott a Néppárt szorgalmazta, hogy az érintett területekről csak egészségügyi bizonyítvánnyal lehessen az alpesi ország területére lépni, ám – mint az MTI jelentette – a felvetést az egészségügyi minisztérium és a többi párt is elutasította.
Nemcsak a járvány megfékezése, hanem a kór leküzdése érdekében is fokozza az erőfeszítéseket a nemzetközi közösség. David Cameron brit miniszterelnök úgy vélekedett, hogy az Európai Unió tagországainak egymilliárd eurót, vagyis az eddig felajánlott összeg kétszeresét kellene az ebola elleni harcra szánniuk, és kétezer egészségügyi dolgozót kellene Nyugat-Afrikába küldeniük. A német kormány – a Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója szerint – megbízást adott a Lufthansa légitársaságnak arra, hogy tegyen alkalmassá repülőgépeket az ebolás betegek szállítására. A tervek szerint az így átalakított gépek november közepén állhatnak szolgálatba.
Gyorsulni látszik az ebolaoltás kifejlesztésére irányuló munka is. Az amerikai hatóságok három biológiai laboratóriumot hatalmaztak fel arra, hogy megkezdjék a néhány beteg kezelésében már eredményesnek bizonyult, de még mindig csak kísérleti stádiumban lévő ZMapp vakcina gyártását. Kanada 800 adag ugyancsak kísérleti oltóanyagot ajánlott fel az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének, egy brit gyógyszergyár pedig közölte: példa nélküli tempóban folytatja a fejlesztőmunkát, és ha az első próbák decemberre várható eredményei jók lesznek, a jövő év elején megkezdhetik a frontvonalon, azaz Sierra Leonéban, Libériában és Guineában dolgozó egészségügyi személyzet oltását.
A leginkább fertőzött országokban már több mint háromezer gyermek lett árva az ebola miatt – közölte az ENSZ gyermekalapjának (UNICEF) egy magas rangú illetékese. Pedig a helyi hatóságok is igyekeznek erősíteni a kór elleni harcukat. A Sierra Leone-i elnök, Ernest Bai Koroma például megújította az ezzel foglalkozó központot, és irányítását az egészségügyi miniszter helyett a védelmi tárca vezetőjére bízta.
Reménykeltő hír viszont, hogy negatívnak bizonyult annak a spanyol ápolónőnek a az új tesztje, aki elsőként kapta el az ebolát Afrikán kívül. Ugyanakkor egy második laborvizsgálat is szükséges ahhoz, hogy bebizonyosodjon, Teresa Romero Ramos valóban meggyógyult.