Tóásót védi az ENSZ is

Részrehajlástól mentes nyomozásra szólította fel Rózsa Flores csoportjának ügyében a La Paz-i hatóságokat az ENSZ Emberi jogok Főbiztosságának Hivatala.

Mint az ABI hivatalos hírügynökség beszámolt róla, Denis Racicot, a bolíviai iroda képviselője 120 pontból álló jelentésben értékelte szerdán az emberi jogok helyzetének alakulását 2009-ben a dél-amerikai országban. A jelentés általában kedvező változásról számolt be az egy évvel korábbi helyzethez képest, így kiemelte a többnemzetiségű állam új alkotmányának a jóváhagyását, azon belül is az autonómia jogok biztosítását a tartományoknak és az őslakos indián közösségeknek.

„A Főbiztosság felszólítja a hatóságokat, hogy részrehajlás mentesen vizsgálják ki a Santa Cruzban felszámolt, feltételezett terrorista csoporttal összefüggésbe hozott vádlottak tevékenységét és kapcsolataikat, s garantálják a letartóztatottaknak a megfelelő pereljáráshoz való jogukat” – olvasható a jelentésben. Tavaly április 16-án a rendőrség különleges kommandós csoportja ütött rajta a Santa Cruz-i Las Americas szállodában a terrorizmussal gyanúsított csoportra, a helyszínen megölték Rózsa Flores Eduardót, Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwyert, illetve letartóztatták Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát állampolgárságú Mario Tadicot. A jelentés emlékeztet arra, hogy 2009 december 31-ig négy további bolíviai állampolgárt vettek őrizetbe. (Azóta még hármat.) A Főbiztosság bolíviai irodavezetője utalt arra, hogy az ügyészség és a parlament különleges vizsgálóbizottsága szerint a rendőrségi akció három halálos áldozata tűzharcban vesztette életét. Ám azt is megállapítja, hogy más források véleménye szerint viszont kivégzés történt. „Amennyiben megerősítést nyer, hogy a rendőrségi művelet során szükségtelen erő alkalmazása történt, a feltételezett felelősöket adminisztratív vizsgálatnak kell alávetni, s adott esetben büntetőjogi eljárásnak is” – hangsúlyozza a jelentés.

A jelentés kitért a központi kormányt képviselő La Paz-i ügyészség és a Santa Cruz-i bíróság közti joghatósági vitára is, amelyet a kormány a 138-as rendeletével oldott meg, amennyiben az állambiztonságot érintő fegyveres felkelés és terrorizmus gyanúja esetén az eljárást La Pazra bízta. Az ENSZ Főbiztosságának képviselője úgy vélte, hogy ez a rendelet ellentmond a büntető eljárás eddigi általános érvényű szabályozásával.

Sacha Llorenti belügyminiszter a jelentésnek a Rózsa-üggyel kapcsolatos megállapításaira azzal reagált, hogy azok „eljárásrendi” észrevételek. – Az állam elkötelezett abban, hogy a vizsgálat az emberi jogok szigorú tiszteletbentartásával történjen, s az ügyész és a bírói szerv feladata ezen jogok garantálása.

Dénes Edit, Tóásó Előd nővére testvére fényképével
Dénes Edit, Tóásó Előd nővére testvére fényképével
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.