Tóásó Előd börtönben marad
Mint hétvégi sajtótájékoztatóján az ügyész közölte, a 39 személyből 18-an külföldön vagy ismeretlen helyen szökésben vannak, ezért a húsz hónapja folyó nyomozást még nem zárták le: nemzetközi elfogató parancsokkal próbálják begyűjteni a vádlottakat. Folytatódik a nyomozás a szervezkedés pénzügyi támogatásának szálai nyomán is. Így a szállodai rendőrségi akciót túlélő, bebörtönzött magyar állampolgár Tóásó Előd, valamint a horvát-bolíviai Mario Tádic perének megkezdése tovább húzódik.
Mint a helyi La Prensa lap írta, Marcelo Soza a külföldi csoport hátterében álló szervezkedés fő vádlottjának Santa Cruz kormányzójának testvérét, Pablo Humberto Costas Aguilerát tartja. Ő irányította Rózsáék behívását, tevékenységük finanszírozását, így tudomása volt a fegyverek beszerzéséről - miként a Julio Terrazas püspök rezidenciája elleni bombamerényletről is, amellyel éppen a Las Americas szállodában lelőtt (gyakorlatilag kivégzett) Rózsát, a romániai Magyarosi Árpádot és az ír Micheal Dwyert vádolják. Az ügyész szerint a Rózsáék szobájában lefoglalt komputereken Humberto Costas számos álnéven írt üzenetét és a bankszámlájáról történt átutalásokat találták.
A nyomozás szerint ilyen átutalást kapott Nagy Tamás Lajos, akivel együtt 2008 áprilisában utazott el Rózsa Flores Budapestről, hogy aztán Svájc, Németország, majd Brazília érintésével ugyanazon év október elsején érkezzen meg Jorge Hurtado Flores álnéven, újságíróként Bolíviába.
Az ügyész több emaillel bizonyította, hogy a pénzügyekben feszültség volt a Santa Cruz tartomány autonómiáját célul kitűző helyi szervezkedők és a behívott Rózsa között. Bizonyos beígért pénzek nem jutottak el Rózsa Floreshez. Az egyik emailen megtalálták annak a hamis útlevélnek a másolatát is, amelyet a "Fiúka", azaz Magyarosi Árpád kapott bolíviai tartózkodására.
A sajtótájékoztató részben érdemi újdonsága az volt, hogy Rózsáék csoportját sofőrjük, az "Öreg", Ignacio Villa Vargas azért dobta fel a rendőrségnek, mert egy fegyvervásárlásra átvett több ezer dolláros tételt magának tartott meg. Eddig is tudott volt, hogy a férfi adta át a rendőrségnek azt a mobiltelefonnal készített felvételt, amelyen Rózsáék sajnálkoznak, hogy nem tudtak időben Evo Morales elnök látogatásáról a Titicaca-tónál, mert akkor módjuk lett volna felrobbantani a hajóját. Furcsa ugyanakkor, hogy a rendőrség a kihallgatás után elengedte az állítólag cukorbeteg férfit, aki ismeretlen helyre távozott.
Soza ügyész nem tért ki arra az ellentmondásra, miszerint a Las Americas szállodai akciót irányító Walter Andrade, a rendőrség (azóta feloszlatott) különleges csoportjának parancsnoka - a bolíviai sajtó közlése szerint - egy, az "Öreg" vallomását jóval megelőző időpontban készült fotón látható Rózsa Floressel. Miként arra a videofelvételre sem, amelyen a különleges osztag tagjai "átrendezik" a szállodai helyszínt az állítólagos tűzharcot követően.