Tóásó: hat hónap a semmi ágán

Szerdán, helyi idő szerint 10 órára (magyar idő szerint délután négyre) volt kitűzve a cochabambai legfelső bíróság épületébe Rózsa Flores-ügyként elhíresült „terroristaper” második, egyben végső meghallgatási szakasza. Eddig semmi nem történt, a vádlottak fél éve hiába várják az ítéletet.

A 39 vádlott egyike a magyar állampolgárságú Tóásó Előd, aki a bolíviai-horvát Mario Tádiccsal együtt túlélte a bolíviai rendőrség különleges egységének az akcióját a Santa Cruz város Las Americas szállodájában 2009. április 16-án. A kommandósok támadásában életét vesztette a bolíviai-magyar-horvát Rózsa Flores Eduardo, a román állampolgárságú, szovátai Magyarosi Árpád és az ír Martin Dwyer. (Evo Morales elnök – éppen külföldön tartózkodva – azzal jelentette be az akciót, hogy felszámolták a külföldi zsoldosok csoportját, akik Santa Cruz tartomány szeparatista köreinek megbízásából terrormerényleteket, így az államfő és más politikusok meggyilkolását tervezték.)

Még kedden La Pazból és Santa Cruzból Cochabambába szállították a 11 előzetes letartóztatásban lévőt, köztük Tóásó Elődöt és Mario Tádicot. Marcelo Soza ügyész, aki a nyomozást kezdetektől vezette, összesen 39 személyt vádolt meg, a börtönben tartottakon kívül 12 személy házi őrizetben várta a mostani tárgyalást. A többiek szökésben vannak, vagy nem voltak hajlandók megjelenni a korábbi, áprilisi tárgyaláson sem.

Megérkezett kedden Cochabambába Ricardo Madonado bíró is, aki vezeti a terrorizmus perének mostani második, egyben záró meghallgatási szakaszát. Mint közölte, négy naposra tervezi a meghallgatást. Ítélethirdetés csak azt követően várható.

Az első, áprilisi öt napos tárgyalás azzal zárult, hogy Sarmiento akkori vezető bíró gyakorlatilag a védőügyvédeknek adott igazat, s felszólította Sozát, hogy a vádat személyekre lebontva pontosítsa és bizonyítékokkal támassza alá. Soza ezt követően lemondott az ügy továbbviteléről, de ezt a belügyminisztérium nem fogadta el. Az eredetileg a vád pontosítására adott öt napos haladékból lényegében hat hónap lett. Egy ízben, szeptember 27-re már a bíró elrendelte a tárgyalás felújítását, ám akkor éppen a 11 előzetes letartóztatásban tartott gyanúsítottat nem szállították át La Paz-i és Santa Cruz-i börtöneikből.

Feltételezhető, hogy a belügyminisztérium és a rendőrségi apparátus mással volt elfoglalva, egy nappal korábban verte szét a rendőrség a TIPNIS rövidítésű őslakos indián közösség és természetvédelmi terület lakosai tiltakozó menetét. Az őslakosok a területükön átvezető autópálya építése ellen szerveztek menetet a főváros, La Paz felé, miután Evo Morales elnök nem volt hajlandó tárgyalni velük.

A rendőrségi akció annak idején országos felháborodást váltott ki, Morales elnök áthárította felelősséget belügyminiszterére és annak helyettesére, mindketten lemondtak. A menet, amelyet több mint hatvan napon át a lakosság többsége nagy rokonszenvvel kísért, most szerdán érkezett meg La Pazba. A bolíviai sajtó azt várja, hogy lesz-e és mikor találkozó az őslakos menetelők és Morales elnök között. Talán ennek tulajdonítható, hogy bolíviai idő szerint 14 óráig (magyar idő szerint este nyolcig) a hivatalos ABI hírügynökség nem adott hírt a cochabambai pertárgyalás megkezdéséről.

Tóásó Előd útban a cochacambai bíróságra. A hatóságok mással vannak elfoglalva
Tóásó Előd
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.