Tóásó-per: újra elhalasztva

Október 19-re újra elhalasztották az úgynevezett terrorista-ügy záró meghallgatását bolíviai Cochabambában.

A helyi legfelső bíróság azért döntött így kedd este, mert Marcelo Sozán, a nyomozást vezető ügyészen kívül senki nem érkezett meg a vád, tehát a belügyminisztérium képviseletében Cochabambába, s ugyancsak hiányoztak a vádlottak közül 11-en, akik előzetes letartóztatásban vannak La Pazban és Santa Cruzban.

A távollétet a  belügyminisztérium hivatalosan szervezési nehézségekkel indokolta: a repülőjáratok túlzsúfoltsága miatt problémák merültek fel mind a vádlottak, mind a vád képviselőinek átszállításával.

Mint tegnap már erről beszámoltunk, közben a védőügyvédek, így a rendőrség különleges csoportjának 2119.április 16-i akcióját a Santa Cruz-i Las Americas szállodában túlélő Tóásó Elődöt és a bolíviai-horvát Mario Tádicot képviselő ügyvéd időben megérkezett Cochabambába.

A terrorizmus ügyének tárgyalásával megbízott bíró, a La Paz-i V. számú büntető bíróság képviselője, Ricardo Maldonado a törvény előírásaira hivatkozva 72 órát adott a hatóságnak, hogy írásos formában igazolja távollétét a két hete kitűzött pertárgyalásról. Ha erre nem kerül sor, azt annak minősítheti, hogy a hatóság, tehát a belügyminisztérium ejti a feljelentést, s ezzel kizárja magát a vád képviseletéből – jelentette az ABI hivatalos hírügynökség. A vezető bíró ugyancsak írásos jelentést kért arról, hogy miért nem valósult meg a vádlottak átszállítása a kijelölt kedd reggeli időpontra a La Paz-i San Pedro és a Santa Cruz-i Palmasola börtönből. A Rózsa Flores Eduardo vezette “külföldi zsoldosok” és azok támogatóinak perében 39 vádlott van, közülük 12 személy – köztük Tóásó Előd – van előzetes letartóztatásban, 9-en házi őrizetben és 17-en szökésben, a hivatalos megfogalmazás szerint “lázadásban”.

Áprilisban öt napig tartott a tárgyalás meghallgatási szakaszának első része, amelyben a védőügyvédek “győztek”, a bíró akkor öt napot adott Marcelo Soza ügyésznek a vád személyekre lebontott és bizonyítékokkal megerősített átdolgozására. Azóta újra és újra halasztják a második szakasz megkezdését. A védőügyvédek szerint azért, mert a vádnak egyszerűen nincs semmiféle bizonyítéka a terrorizmus és a fegyveres felkelés vádjára.

A tárgyalás körüli teljes fejetlenséget jól jelzi, hogy közben kitűzték a jövő hétre az úgynevezett terrorizmusper tárgyalását is, éppen arra hivatkozva, hogy ezen a héten lezajlik a Rózsa-Flores Eduardo volt csoportja és támogatói zárómeghallgatása. A terrorizmus2 perben azokat a Santa Cruz tartománybeli potentátokat vádolják, akik autonómiatörekvésükhöz behívták és pénzzel finanszírozták a “külföldi terroristák” csoportját. Feltételezhető, hogy a különféle bankátutalások utólagos ellenőrzése, illetve tanúk vallomásai alapján esetükben talán megfoghatóbb lesz a vád, mint a terrorizmus, a fegyveres felkelés szervezése, a bolíviai vezetők megölésére való összesküvés vádja, amelyre a jelek szerint a nyomozó hatóság nem tud valódi bizonyítékot produkálni.Evo Morales kormányának immár egyébként sem Tóásó vagy Tádic a fontos, hanem, hogy üthessen a központi kormányzattal szemben dacoló Santa Cruz-i személyekre.

A cochabambai per cirkusza vajmi kevés vissszhangra talált ezekben a napokban Bolíviában. Az országban bombaként robbant annak az országútnak a terve, amely egy őslakos nemzeti parkon vezetne át. Augusztus eleje óta demonstrálnak az érintett körzet őslakos indiánjai, ám a fővárosba, La Pazba tartó ezer fős menetükre vasárnap többszáz fős rendőrsági osztag támadott könnygázzal, több tucat tiltakozót letartóztattak. A felháborodás olyan mérvű, hogy először lemondott a rendőrségi akciót kifogásoló védelmi miniszter. Majd a népszerűségében mélypontra került Evo Morales elnök azzal próbálja elhárítani magáról a felelősséget, hogy lemondatta belügyminiszterét és annak helyettesét is kedden.

Vizsgálatot rendelt el, s ígéri az erőszakért felelős rendőrtisztek megbüntetését is.  Márpedig köztudomású, hogy maga az elnök támogatta kezdettől fogva az útépítés tervét,s elutasított bármiféle egyezkedést a nemzetin parkban élő őslakos indiánokkal. Hétfőn egyébként, mentve a látszatot, bejelentette az útépítés felfüggesztését és népszavazás kiírását az érintett Beni és Cochabamba tartományokban.

Nincs kizárva, hogy a súlyos belpolitikai válság közepette értékelődött le a Rózsa-csoport pere, s a káoszban a belügyminisztériumnak eszébe nem jutott a vádlottak átszállításával foglakozni. Mára a bolíviai munkásközpont, a COB általános sztrájkot hirdetett az őslakosok elleni rendőrségi brutalitás elítélésére.

Tóásó Előd első bírósági meghallgatásán, 2011-ben Cochabambában. Már rég szabadlábon kellene védekeznie
SZÖVEGKIEGÉSZÍTÉS Cochabamba, 2011. április 11. TÓÁSÓ Előd magyar állampolgár (k) első bírósági meghallgatásán vesz részt a bolíviai Cochabambában. Tóásót egy horvát származású férfival együtt azzal vádolják, hogy merényletre készültek a bolíviai elnök ellen. Tóásót 2009. április 16-án egy Santa Cruz-i szállodában végrehajtott műveletben fogták el, amelynek során agyonlőtték a magyar-bolíviai-horvát állampolgár Rózsa Flores Eduardót és a magyar Magyarosi Árpádot, valamint egy ír férfit. A tóásó trikóján olvasható spanyol felirat jelentése: "Harcosnak születtünk, de nem vagyunk terroristák". (MTI/AP/Nano Cartagena)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.