Tízezrek tüntettek a brutálisan megvert ukrán újságírónőért
Tízezrek gyűltek össze az ukrán főváros, Kijev központjában vasárnap az ellenzék által meghirdetett megmozduláson, hogy tiltakozzanak egy újságírónőnek, az Európai Unióhoz való közeledést követelő tüntetések ismert aktivistájának brutális megverése ellen. Az AFP francia hírügynökség tudósítója a helyszínen mintegy ötvenezresre becsülte a Függetlenség terén, a Majdanon összegyűlt tömeget, az AP amerikai hírügynökség szerint a demonstrálók csak húszezren voltak.
Ahogy máskor, a vasárnapi nagygyűlést az egyházi vezetők beszédei nyitották meg. Keresztény, zsidó és muszlim papok buzdítottak nemzeti összefogásra és hangsúlyozták a tüntetők jogát a neki tetsző kormányhoz. A politikai ellenzék vezetői felszólalásaikban továbbra is követelték a kormány lemondását, de visszafogottabban szóltak Viktor Janukovics ukrán államfő leváltásáról.
Ami a vasárnapi tüntetés apropóját, a megvert újságírónőt illeti, Tetyjana Csornovol a hetek óta zajló tüntetéssorozat ismert arca. Azzal vádolja Janukovicsot, hogy korrupcióval szerzett pénzből vette a Kijevtől 15 kilométerre északra fekvő nyári rezidenciáját, a Mezsihirját. Csornovol autóját kedd éjjel két ismeretlen férfi üldözőbe vette, többször nekiment, Csornovol pedig kénytelen volt megállni. A két támadó betörte gépkocsija szélvédőjét, ezért az újságírónő futva próbált elmenekülni, de utolérték és brutálisan összeverték. A támadás miatt eddig öt embert vettek őrizetbe, Róluk a hatóságok nagy ellenzéki felhördülésre azt állítják, hogy a két ellenzéki párttal, a Julija Timosenko exkormányfő fémjelezte Hazával (Batykivscsina) és a nehézsúlyú bokszvilágbajnok Vitalij Klicsko alakulatával, az UDAR-ral (Ütés) állnak kapcsolatban.
Mezsihirja – ahova Janukovics állítólag hetente magánhelikopterrel ugrik le – régóta a politikusi korrupció és a gátlástalan fényűzés szimbóluma Ukrajnában. A giccshatáron mozgó luxusnyaraló az Ukrajinszka Pravda tavalyi írása szerint potom 75 millió hrivnyába (átszámítva majdnem kétmilliárd forintba) került. Kisvárosnyi területen fekszik. A háromméteres falakkal körülvett rezidencián az uralkodói kastélynak is beillő főépület mellett vannak teniszpályák, egy helikopter-leszálló és -hangár, egy több tucat gépkocsit befogadó garázs és vendégházak is. Korlátozottan, de a hatalmas társadalmi nyomás miatt a nyaralót tavalyelőtt megmutatták az újságíróknak. A 34 éves Csornovol az Ukrajinszka Pravda újságírója. Éppen egy tényfeltáró cikken dolgozik, kiderítendő, honnan származik az a pénz, amelyből Janukovics a rezidenciát vette.
Vasárnap néhány száz ellenzéki aktivista autókkal és egy, az elnök hatalmát temető koporsóval elment a Mezsihirjához, de a rezidenciát nem tudták megközelíteni, mert több száz méterrel előtte a rendőrök a menet útját állták. Ebben a tömegben és a kijeviben is többen a Csornovol felismerhetetlenségig feldagadt arcáról készített képekkel és transzparensekkel vonultak fel. Klicsko a Mezsihirjánál egy kisbuszon állva tartott beszédében arra figyelmeztetett, a hatóságok ne higgyék, hogy falak mögé rejtőzhetnek. Látják, hogy hányan vagyunk és látják, hogy nem félünk. A következő alkalomra már milliónyian leszünk – ígérte. „Kelj fel, Kijev!”, „Tűnés, Janukovics” – skandálta eközben a tömeg.
Arszenyij Jacenyuk, a Haza frakcióvezetője vasárnap egyébként bejelentette, hogy a három fő ellenzéki párt – a Haz, az UDAR mellett a szélsőjobboldali Szabadság (Szvoboda) – együttműködik majd a 2015-ben esedékes elnökválasztást megelőzően egy olyan csoport összeállításában, amely képes Ukrajnát európai országgá tenni.